Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Deri në verë imunizimi do të mbulojë deri në 40 për qind të popullsisë aktive

Prof. Krasimir Gigov
Foto: BGNES

Nuk ka kaos në organizimin e vaksinimit. Një opinion mbi sigurinë e vaksinës AstraZeneca pritet më 17 mars. Por vaksinimet aktualisht po kryhen me Pfizer dhe Moderna, tha në qytetin Varna Prof. Krasimir Gigov, kryetar i Shtabit Kombëtar të Vaksinimit.

“Nuk ka kaos dhe nuk ka asnjë ndalesë, ka një shtyrje të përkohshme të procesit dhe kjo është për shkak të arsyeve përtej kontrollit tonë.” Pritet që në muajt e verës të imunizuarit në vend të arrijnë 30-40 për qind, gjë që do të çojë në një rënie të shkallës së infeksionit dhe në frenimin e situatës në nivele të kontrolluara, tha Gigov, cituar nga BNR.


Më shumë nga rubrika

Rumen Radev

Gjermania ka nevojë për hidrogjen - Bullgaria mund ta prodhojë atë

Gjermania, si industria kryesore e Evropës, ka nevojë për shumë hidrogjen në të ardhmen dhe Bullgaria mund të prodhojë hidrogjen “të gjelbër”, tha Presidenti Rumen Radev gjatë një vizite në qytetin verior gjerman Hamburg. Sipas kreut të..

botuar më 22-05-17 7.28.MD

Avionë luftarakë bullgarë shoqëruan një avion turk pas një sinjali për bombë

Avionë luftarakë bullgarë eskortuan sërish një avion pasagjerësh në hapësirën ajrore të Bullgarisë, për të cilin u mor sinjali për një mjet shpërthyes në bord. Të hënën, një aeroplan i vijave ajrore turke që fluturonte për në Antalia u shoqërua..

botuar më 22-05-17 3.12.MD

Bullgarët etnikë – refugjatë nga Ukraina po kërkojnë ndihmë nga qeveria bullgare

Bullgarët etnikë nga Zaporozhieto në Ukrainë, të vendosur në qytetin Gorna Orjahovica të Bullgarisë Qendrore Veriore, i bëjnë thirrje qeverisë bullgare të zgjasë programin e ndihmës humanitare, i cili u siguron atyre një qëndrim në hotel, dhe..

botuar më 22-05-17 2.53.MD