Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Profilaksia e lënë pas dore rrit vdekshmërinë nga Covid-19

Foto: BTA

Rritja e vdekshmërisë në Bullgari për 100 000 banorë është shqetësuese. Treguesi është rezultat i faktorëve mjaft kompleks, por edhe i parandalimit të humbur të sëmundjeve kronike si diabeti dhe hipertensioni për shkak të pandemisë. Këtë e deklaroi për Nova TV drejtori i Inspektoratit Shëndetësor Rajonal në Sofje Dr. Danço Pençev. Njerëzit kanë lënë pas dore ekzaminimet parandaluese, të cilat duhet të jenë të rregullta. Kjo është arsyeja pse sëmundjet shoqëruese të intensifikuara lejojnë që virusi të tregojë forcën e tij, tha Pençev.

Nga kufizimet e vendosura 10-ditore, autoritetet shëndetësore presin që të paktën të mbajnë numrin e të sapo infektuarve dhe të ulin shtrimet në spital, shpjegoi drejtori i inspektoratit.


Më shumë nga rubrika

Pllamen Nikollov

Reagimet e para pas shpalljes së kandidaturës së Pllamen Nikollovit për kryeministër

Partia “Ka një popull të tillë” - ITN do të kërkojë mbështetje për projekt-kabinetin e saj me Kryeministrin Pllamen Nikollov nga “Bullgaria Demokratike” dhe “Ngrihu.bg! Ne po vijmë!”. Kryetari i grupit më të madh parlamentar, Toshko Jordanov, tha..

botuar më 21-07-30 8.22.MD
Stefan Janev

Kryeministri Stefan Janev: Bullgaria duhet të ketë një qeveri të qëndrueshme

Të mos nxitohet me parashikimet dhe skenarët për një javë, dy muaj, etj. Për këtë bëri thirrje Kryeministri në detyrë Stefan Janev para gazetarëve pasi iu dha një mandat për të formuar një qeveri partisë ITN. Janev tha se partive në parlament duhet..

botuar më 21-07-30 6.54.MD

Pllamen Nikollov është kandidati për kryeministër i ITN

Presidenti Rumen Radev dorëzoi një mandat për të formuar një qeveri partisë më të madhe parlamentare “Ka një popull të tillë” - ITN. Kandidati për kryeministër i partisë është doktori i filozofisë së drejtësisë, politikës dhe ekonomisë Pllamen..

botuar më 21-07-30 5.32.MD