Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Dojeni i diplomacisë Bullgare Rajko Nikollov u nda nga jeta

Rajko Nikollov dhe Papa Gjon Pali II
Foto: arkiv

Dojeni i diplomacisë bullgare Rajko Nikollov vdiq sot në moshën 96 vjeç, njoftoi Ministria Bullgare e Punëve të Jashtme. Nikollovi ishte ambasador shumëvjeçar i Bullgarisë në OKB në Gjenevë, në ish Jugosllavi dhe Itali. Ai ishte ndër ata që formuan politikën ballkanike të Bullgarisë para vitit 1989, është njeriu që e solli Sergej Antonovin përsëri në Bullgari.

Rajko Nikollov ishte njeriu, i cili e zbuloi për Bullgarinë qytetin Celle di Bulgheria në Itali, emri i të cilit kujton për praninë e gjerë të bullgarëve në ato troje në të kaluarën. Studiuesit lidhin rrënjët bullgare të popullsisë lokale me Alcek, i cili besohet të jetë vëllai i Khan Asparuh. Sipas tyre, pak para se Asparuh të themelonte Shtetin e Parë Bullgar në vitin 681, Alcek u vendos në tokat e Mbretërisë Lombarde.

U prehtë në paqe!


Më shumë nga rubrika

Po zhvillohet Takimi i Nëntë Kombëtar i Mbarështuesve të Deleve

Pranë fshatit Arbanasi të rrethit të Veliko Tërnovos, pranë manastirit të Pjetrit dhe Palit, po zhvillohet edicioni i nëntë i Takimit Kombëtar të Mbarështuesve të Deleve. Në kuadrin e tri ditëve, nga 18 deri në 20 qershor, profesionistë të..

botuar më 21-06-19 7.35.PD

Shtetasit e BE do të mund të hyjnë në Greqi edhe me një test negativ antigjeni

Nga sot, 19 qershor, të gjithë qytetarët, të cilët arrijnë nga të ashtuquajturat “vende të gjelbra”, përfshirë Bullgarinë (https://reopen.europa.eu/en) , pavarësisht nga lloji i transportit, do të mund të hyjnë në Greqi po të prezantojnë një..

botuar më 21-06-19 6.05.PD

Bullgaria dhe Rumania do të kenë qasje në sistemin e informacionit të vizave të BE

Bullgaria dhe Rumania kanë përfunduar me sukses testet teknike të kërkuara për t'u lidhur me Sistemin Evropian të Informacionit të Vizave (VIS). Nga korriku, autoritetet kufitare të të dy vendeve do të kenë të drejtën për të hyrë në informacionin që..

botuar më 21-06-18 3.47.MD