Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

U hoqën ndryshimet anti-bullgare në raportin e PE për Maqedoninë e Veriut

Foto: europarl.europa.eu

Ndryshimi anti-bullgar në Raportin e Parlamentit Evropian (PE) mbi përparimin e Maqedonisë së Veriut në integrimin evropian u hoq. Këtë e njoftoi eurodeputeti Andrej Kovaçev, cituar nga BGNES.

Në të njëjtën kohë, u miratuan shtesat e raportit që rekomandimet e mëparshme të Parlamentit Evropian për mosdiskriminimin e njerëzve që deklarojnë hapur përkatësinë ose origjinën e tyre bullgare nuk janë të zbatuar dhe është ende një problem në Maqedoninë e Veriut të thuash se ke ndonjë gjë të përbashkët me Bullgarinë. Ndryshimi i dytë këmbëngul në pajtimin historik të bazuar në historinë tonë të përbashkët bullgare, siç parashikohet në Marrëveshjen e Miqësisë dhe Fqinjësisë së Mirë.


Më shumë nga rubrika

Një festival origjinal mbledh njerëz nga i gjithë vendi në malin Stranxha

Edicioni i 17-të i Festivalit të Bedit /Rhododendron ponticum/ po zhvillohet këtë fundjavë në krahinën Tullpan afër fshatit Zabernovo të Mallko Tërnovos. Festa mbahet çdo vit në një vend të ndryshëm në Stranxha, por është gjithmonë në maj, kur..

botuar më 21-05-15 8.25.PD

“Libra për Plehra” në nëntë qytete bullgare

Për të nëntin vit radhazi në Bullgari do të mbahet një fushatë e madhe ekologjike kushtuar riciklimit të plastikës dhe leximit me titull "Libra për Plehra". Këtë vit mikpritësit do të jenë nëntë qytete, në dy fundjavë në maj dhe qershor. Fillimi..

botuar më 21-05-15 7.15.PD

Covid-19 në Bullgari – Dita e 433

Vaksinim masiv në vendpushimin Sllënçev Brjag Kryhet vaksinimi masiv i punonjësve në hotelet dhe restorantet në vendpushimin Sllënçev Brjag dhe sigurohet një “korridor i gjelbër” për imunizimin, si dhe mundësia për vaksinimin e të..

botuar më 21-05-14 7.29.MD