Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Deri në fund të qershorit Bullgaria do të marrë mbi 1.25 mln. vaksina nga BE-ja

Foto: EPA/BGNES

Bullgaria do të marrë 1,251,000 doza të "vaksinave të solidaritetit". Kjo u njoftua për BNR nga Presidenca Portugeze e BE. Lajmi u konfirmua gjithashtu nga burime diplomatike në Sofje. Është arritur marrëveshje për sasinë në një mbledhje të përfaqësuesve të përhershëm të shteteve anëtare. Marrëveshja u propozua nga Presidenca Portugeze. Dozat janë pjesë e një totali prej 10 milion dozash të Pfizer / Biontech për të cilat u arrit marrëveshke në Këshillin e fundit Evropian dhe ato do të shpërndahen sipas popullsisë së vendeve anëtare dhe do të dorëzohen në tremujorin e dytë të 2021.

Në Facebook Kryeministri Bojko Borisov komentoi se ky është një lajm i mirë, jo vetëm për Bullgarinë, por për të gjithë Evropën, sepse tregon solidaritet në BE.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 425

Kufizimet për ballot dhe dasmat u hoqën Bullgaria renditet e 20-ta në sëmundshmëri nga Covid-19 dhe e dyta në vdekshmëri në BE, njoftoi Ministri i Shëndetësisë në dorëheqje Prof. Kostadin Angellov në brifingun e rregullt mbi situatën..

botuar më 21-05-06 7.11.MD

Hiqet karantina e detyrueshme për të gjithë qytetarët që hyjnë në Shqipëri nga Greqia dhe Maqedonia e Veriut

Me vendim të Komitetit Teknik të Ekspertëve për situatën e epidemisë dhe masat antikovid të Shqipërisë nga data 5 maj 2021 shfuqizohet karantina e detyrueshme për të gjithë qytetarët që hyjnë në vend nga Maqedonia e Veriut dhe Greqia...

botuar më 21-05-06 6.52.MD

Autoritetet po synojnë 50 000 vaksinime në ditë

“Pfizer” është vaksina më e preferuar. Shumica u vendosën në grup midis 25 dhe 49 vjeç. Aktualisht ka doza të mjaftueshme dhe në javën e fundit të majit priten të furnizohen edhe 400 000 doza të tjera, tha Ministri i Shëndetësisë në dorëheqje Prof...

botuar më 21-05-06 5.26.MD
/de/tourism/listight">