Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

47 000 gra janë vaksinuar me dozën e parë të “AstraZeneca”

Foto: arkiv

Gratë e vaksinuara me dozën e parë të vaksinës AstraZeneca kundër koronavirusit në vendin tonë numërojnë gati 47 mijë, ndërsa numri i përgjithshëm i atyre të imunizuar me preparatin e Oksfordit është rreth 238 000, bëri të ditur Ministria e Shëndetësisë për BGNES.

Ndërkohë, Shtabi Kombëtar i Vaksinimit vendosi që vaksina të përdoret me kujdes për gratë nën 60 vjeç dhe të mos përdoret në rast rreziku nga tromboza.

Këshillat e ekspertëve do të duhet t'u përgjigjen dy pyetjeve shumë të rëndësishme - çfarë do të jetë procedura për njerëzit që janë vaksinuar me dozën e parë dhe si të veprohet sa u përket njerëzve që duan të vaksinohen me AstraZeneca, komentoi dje Ministri i Shëndetësisë prof. Kostadin Angellov, i cili nuk përjashtoi mundësinë që vaksina të tërhiqet për shkak të mungesës së interesit.


Më shumë nga rubrika

Nuk do të importojmë Sputnik V, vendosi Parlamenti

Deputetët refuzuan projektvendimin për furnizimin e vaksinës ruse "Sputnik V" kundër koronavirusit. Propozimi u paraqit nga “BSP për Bullgarinë” pasi nuk arriti të mbledhë votat e nevojshme në parlamentin e mëparshëm. Qeveria e dorëhequr ka..

botuar më 21-05-07 5.05.MD
Presdenti Rumen Radev

Presidenti ripohoi se do të ketë zgjedhje të parakohshme më 11 korrik

Të gjithë 15 kandidatët për përbërjen e re të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve u përgjigjen kërkesave ligjore, deklaroi Presidenti Rumen Radev pas dëgjimit të tyre publik. Ai u bëri thirrje që të fillojnë përgatitjet për zgjedhjet e..

botuar më 21-05-07 4.55.MD
Bojko Borisov

Korridoret e gjelbra të imunizimit mbeten edhe pas 9 majit

Më shumë se 270 000 vaksina të reja kundër koronavirusit do të mbërrijnë më 10 maj, në mënyrë që korridoret e gjelbra të vaksinimit të vazhdojnë të punojnë, dha urdhër Kryeministri Bojko Borisov. Gjatë një takimi pune me Ministrin e Shëndetësisë,..

botuar më 21-05-07 2.27.MD