Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

GERB-SDS do të kthejë mandatin për formimin e qeverisë

Foto: arkiv

Grupi i dytë më i madh parlamentar i partisë “Ka një popull të tillë” refuzoi me shkrim të flasë me GERB-SDS për të formuar një qeveri të re. “Për ne GERB është një simbol kryesor i status quo-së, për ne është e pamundur të diskutohet çdo qeveri e propozuar nga përfaqësuesit e kësaj partie. Mendojmë se është një gjë e natyrshme të refuzojmë të marrim pjesë në konsultime që ju keni propozuar”, theksohet në letrën e “Ka një popull të tillë”, cituar nga BGNES.

Deputeti nga GERB Toma Bikov tha në sallën plenare se koalicioni me siguri do të kthejë mandatin e Presidentit Rumen Radev të enjten dhe u bëri thirrje partisë “Ka një popull të tillë” t'u shpjegojë bullgarëve se çfarë mendojnë të bëjnë.


Më shumë nga rubrika

Ngjarjet me adresë ballkanike

Kroacia do të ndërtojë bazë të vet ushtarake në Kosovë Gjatë vizitës së tij në Prishtinë, ministri kroat i punëve të jashtme Gordan Radman tha se Zagrebi i kundërvihet  çdo lloj ndryshimi  të kufijve në rajon. Pas takimit me diplomaten e parë të..

botuar më 21-05-07 2.26.MD
Rumen Radev

Presidenti do të shpërndajë parlamentin pas 11 majit

Presidenti Rumen Radev u përkul para monumentit të të vrarëve në Kryengritjen e Prillit në fshatin Radillovo afër qytetit Peshtera, ku ai ishte për vizitë për Ditën e Shën Gjergjit, njoftoi Presidenca. Qeveria provizore, si çdo qeveri tjetër e..

botuar më 21-05-06 10.08.PD

Bullgaria po shikon drejt një qeverie teknike dhe zgjedhjeve të reja

Pas 3 provave të pasuksesshme Kuvendi i 45 Popullor të nxjerrë një qeveri të rregullt, presidenti Rumen Radev do të duhet të caktojë një kabinet teknik, i cili të merret gjatë dy muajve të ardhshëm me përgatitjen e zgjedhjeve parlamentare përpara afatit...

botuar më 21-05-05 3.05.MD