Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vaksinimet do të vazhdojnë gjatë festave të krishtere

Agnell Kunçev
Foto: BGNES

Lidhur me serinë e festave të ardhshme të krishtere, Kryeinspektori Shëndetësor Shtetëror Doc. Angell Kunçev u bëri thirrje njerëzve të mos harrojnë për respektimin e masave antiepidemike.

Ai shpjegoi për Nova TV se faza e parë dhe e dytë e vaksinimit duhet të përfundojnë shpejt. Kjo është arsyeja pse korridoret e gjelbër për imunizim do të funksionojnë edhe gjatë pushimeve. Kabinetet e vaksinimit do të jenë të hapura nga ora 9 e mëngjesit deri në orën 5 të pasdites dhe nuk kërkohet asnjë regjistrim paraprak. Problemi me vaksinat është zgjidhur për tremujorin e ardhshëm. Më shumë se 5.5 milion doza pritet të furnizohen, shtoi Kunçev.


Më shumë nga rubrika

Po zhvillohet Takimi i Nëntë Kombëtar i Mbarështuesve të Deleve

Pranë fshatit Arbanasi të rrethit të Veliko Tërnovos, pranë manastirit të Pjetrit dhe Palit, po zhvillohet edicioni i nëntë i Takimit Kombëtar të Mbarështuesve të Deleve. Në kuadrin e tri ditëve, nga 18 deri në 20 qershor, profesionistë të..

botuar më 21-06-19 7.35.PD

Shtetasit e BE do të mund të hyjnë në Greqi edhe me një test negativ antigjeni

Nga sot, 19 qershor, të gjithë qytetarët, të cilët arrijnë nga të ashtuquajturat “vende të gjelbra”, përfshirë Bullgarinë (https://reopen.europa.eu/en) , pavarësisht nga lloji i transportit, do të mund të hyjnë në Greqi po të prezantojnë një..

botuar më 21-06-19 6.05.PD

Bullgaria dhe Rumania do të kenë qasje në sistemin e informacionit të vizave të BE

Bullgaria dhe Rumania kanë përfunduar me sukses testet teknike të kërkuara për t'u lidhur me Sistemin Evropian të Informacionit të Vizave (VIS). Nga korriku, autoritetet kufitare të të dy vendeve do të kenë të drejtën për të hyrë në informacionin që..

botuar më 21-06-18 3.47.MD