Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Fillojnë konsultime me Komisionin Evropian për Planin e Rimëkëmbjes

Tomisllav Donçev
Foto: BGNES

Gjendja e jashtëzakonshme epidemike zgjatet me akoma një muaj, tha Ministri i Shëndetësisë Kostadin Angellov në një takim qeveritar. Sipas Angellovit, vendi po del me sukses nga vala e tretë e koronavirusit.

Takimi i kabinetit në dorëheqje u mbajt online dhe u transmetua në Facebook.

Zëvendëskryeministri Tomisllav Donçev është ngarkuar të fillojë konsultimet me Komisionin Evropian mbi dërgimin përfundimtar të projektit të Planit për Rimëkëmbjen e Bullgarisë pas Pandemisë, tha Kryeministri Bojko Borisov. Donçev sqaroi se qeveria është e gatshme të fillojë inspektimin paraprak sipas planit të Komisionit Evropian. Kur të kompletohet, dokumenti duhet të miratohet nga Komisioni Evropian dhe Këshilli i BE, shtoi zëvendëskryeministri.


Më shumë nga rubrika

Bullgaria dhe Rumania do të kenë qasje në sistemin e informacionit të vizave të BE

Bullgaria dhe Rumania kanë përfunduar me sukses testet teknike të kërkuara për t'u lidhur me Sistemin Evropian të Informacionit të Vizave (VIS). Nga korriku, autoritetet kufitare të të dy vendeve do të kenë të drejtën për të hyrë në informacionin që..

botuar më 21-06-18 3.47.MD

Bashkatdhetarët tanë jashtë vendit gjithnjë e më pak po mbështesin financiarisht të afërmit e tyre në Bullgari

Paratë që emigrantët bullgarë dërgojnë nga jashtë për familjet e tyre në Bullgari janë ulur gati pesë herë për periudhën janar-prill 2021 krahasuar me të njëjtën periudhë në vitin 2020. Sipas Bankës Popullore Bullgare prillin e kaluar bullgarët..

botuar më 21-06-18 3.13.MD

KQZ do të shtypë edhe fleta të votimit për zgjedhjet e jashtëzakonshme

Pavarësisht nga votimi në makinë, Komisioni Qendror Zgjedhor - KQZ hapi një procedurë për një prokurim publik për shtypjen e fletëve të votimit për zgjedhjet parlamentare të 11 korrikut. Kjo do të bëhet me negociata pa njoftim paraprak. Procedura..

botuar më 21-06-18 12.37.MD