Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Muze tregon historinë e hekurudhës së vetme aktive me binarë të ngushtë në Bullgari

Stacioni Cepina - Shtëpia-Muze
Foto: Bozhidar Çollakov, BNR Kërxhali

Shtëpia-Muze i hekurudhës me binarë të ngushtë në stacionin e mbyllur prej kohësh Cepina tashmë është i hapur për vizitorë. Në ndërtesën e ish stacionit hekurudhor turistët mund të njihen me historinë dhe të tashmen e linjës së vetme hekurudhore me binarë të ngushtë në vendin tonë e cila akoma funksionon.

“Turistë nga e gjithë bota vijnë këtu çdo vit për të udhëtuar me trenin”, thotë Kristian Vaklinov, kryetar i Shoqatës Civile për Hekurudhën e Binarëve të Ngushtë, e cila mirëmban muzeun.

Shtëpia-Muze disponon një koleksion të pasur me qindra fotografi, dokumente dhe sende. Kati i parë ka një dhomë të madhe dhe të vogël pritjeje dhe një zyrë. Ekziston edhe një arkë origjinale e biletave që shfrytëzoheshin në të kaluarën.


Më shumë nga rubrika

Na pret një sezon i vështirë turistik

Midis 60 dhe 70 për qind të hoteleve të mëdhenj në det nuk do të hapen gjatë sezonit turistik veror, mendon Georgi Nikollçev, kryetar i Asociacionit të Pronarëve në Turizëm. Arsyeja është “pasiguria absolute për mysafirët që do të vijnë nga..

botuar më 21-05-03 12.59.MD

Kampingu detar “Gradina” hap stinën

Kampingu “Gradina” /”Kopshti”/ është i pari në bregdetin tonë pranë Detit të Zi, i cili do të hapë sot, më 1 maj, stinën turistike. Këtë e bëri të ditur për BNR menaxherja e kampingut, e cila vuri në dukje se tashmë janë bërë rezervimet e para për..

botuar më 21-05-01 8.15.PD
Ishulli Shën Anastasija

Ishulli Shën Anastasija tashmë i pret turistët e parë këtë stinë

Ishulli Shën Anastasija në Gjirin e Burgasit tashmë pret vizitorët e tij të parë për sezonin e ri. Më të paduruarit mund të vizitojnë ishullin që sot, 1 maj, njoftoi Bashkia e Burgasit. Anija "Anastasija" do të kryejë tre xhiro në ditë nga..

botuar më 21-05-01 6.30.PD