Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria në fotografi

Dita e Trimërisë dhe e Ushtrisë Bullgare në Sofje u shënua me shenjtërimin e flamujve luftarakë dhe flamujve të shenjtë.Ditën e Shën Gjergjit u bënë homazhe në shenjë mirënjohjeje ndaj të vdekurve për lirinë dhe pavarësinë e Bullgarisë edhe me demonstrimin e aftësive të Trupave të Këmbësorisë, Forcave Ushtarako Ajrore dhe Forcave Ushtarako Detare dhe Komandës së Përbashkët të Operacioneve Speciale.
Foto: BGNES

Më shumë nga rubrika

Bullgaria në fotografi

Fshati Mogilica i malit Rodopa tërheq me natyrën e bukur dhe me trashëgiminë interesante kulturore. Në rajon ka shumë shpella, territore të mbrojtura, kështjella të lashta, ura, çezma.... Një nga simbolet e fshatit Mogilica është luga prej druri 123..

botuar më 21-07-05 12.05.MD

Bullgaria në fotografi

Brigjet piktoreske të fshatit Tjulenovo tërheqin gjithnjë e më shumë vizitorë në bregdetin verior bullgar të Detit të Zi. Foto: Krasimir Martinov

botuar më 21-06-25 1.06.MD

Bullgaria në fotografi

Një nga manastiret më të ruajtura funksionuese, i vendosur afër qytetit Etropole (Bullgaria Perëndimore), është emëruar pas Trinisë së Shenjtë. Festa e tempullit është në Rrëshajën, të cilën sivjet e festojmë më 20 qershor. Manastiri “Trinia e..

rinovuar më 21-06-18 5.38.MD