Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Fillon faza e pestë e vaksinimit

Doc. Angell Kunçev
Foto: BGNES

Shtabi Kombëtare i Vaksinimit mendon se faza e pestë e vaksinimit mund të fillojë. Kjo u njoftua nga Kryeinspektori Shëndetësor i Shtetit Doc. Angell Kunçev pas një mbledhjeje të shtabit. Sipas tij, kjo do të thotë që çdokush që dëshiron mund të marrë imunizim përmes njërit prej tri kanaleve aktive - mjekëve të përgjithshëm, sistemit elektronik ose korridoreve të gjelbra, duke përfshirë të burgosur, njerëz në qendrat e refugjatëve dhe disa grupe më të paarritshme. Sipas Kunçevit që prej dy ditësh ka rritje të numrit të të shtruarve në spital me Covid-19.

Mundësia e zgjatjes së gjendjes epidemike pas fundit të majit nuk përjashtohet. Pas 20 majit, vaksina Pfizer pritet të lejohet të ruhet për 4 javë, dhe jo si tani 7 ditë.


Më shumë nga rubrika

Ekziston një dialog midis Bullgarisë dhe Republikës së Maqedonisë së Veriut

Republika e Maqedonisë së Veriut është vendi më i rëndësishëm dhe mik i ngushtë, prandaj zhvillimi i marrëdhënieve dypalëshe është me rëndësi për Bullgarinë . Kjo kërkon kontakte të rregullta, dialog dhe bashkëpunim, tha Presidenti Rumen Radev..

botuar më 21-06-17 7.59.MD
Bujar Osmani dhe Svetllan Stoev

Bullgaria pret hapa konkretë nga Republika e Maqedonisë së Veriut

Në forumin përfundimtar në Antalia, në kuadër të presidencës së rotacionit të Turqisë të Procesit të Bashkëpunimit në Evropën Juglindore (SEECP), Ministri i Punëve të Jashtme Svetllan Stoev u takua sot me Ministrin e Punëve të Jashtme të Republikës..

botuar më 21-06-17 5.31.MD

Komisionerja e BE Stela Kiriakidou u bëri thirrje bullgarëve që të vaksinohen

Bullgaria do të marrë nga Komisioni Evropian një metodologji për vlerësimin e numrit të njerëzve në vend që kanë hasur tashmë virusin. Këtë e tha Ministri i Shëndetësisë Dr. Stojço Kacarov, në një brifing të përbashkët me Komisioneren Evropiane për..

botuar më 21-06-17 4.52.MD