Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

65 vjet më parë Bullgaria u bashkua me UNESCO

Foto: BGNES

Presidenti Rumen Radev mbajti një video konferencë me Drejtorin e Përgjithshëm të UNESCO-s Audrey Azule. Rasti është 65 vjetori i pranimit të Bullgarisë në organizatën ndërkombëtare. Kreu i shtetit vuri në dukje se bashkimi i vërtetë evropian u bazohet vlerave të përbashkëta kulturore, jo burimeve financiare. Radev dhe Azule diskutuan mundësitë për thellimin e partneritetit midis Bullgarisë dhe UNESCO në fushën e arsimit, shkencës dhe kulturës. Rumen Radev gjithashtu shprehu mbështetjen e Bullgarisë për një mandat të dytë të Audrey Azule si Drejtor i Përgjithshëm i UNESCO-s.


Më shumë nga rubrika

Rosica Mateva

Rekomandohet që pushuesit në Bullgari te votojnë jashtë vendit

Gjithmonë gjatë zgjedhjeve u kemi rekomanduar turistëve bullgarë në vend, të cilët nuk kanë një adresë të përhershme gjatë pushimeve, por janë afër kufirit për të shkuar dhe votuar jashtë vendit. Këtë thirrje e bëri para Nova TV Rosica Mateva,..

botuar më 21-06-25 1.06.MD
Prof. Penka Petrova

Nuk ka valë të re të versionit indian të Covid-19

Mutacionet e koronavirusit dobësohen dhe e bëjnë atë më pak agresiv. Mutacionet e ardhshme ndoshta do të jenë më të lehta dhe do të kapërcehen më lehtë nga të sëmurët, tha prof. Penka Petrova, drejtoreshë e Institutit të Mikrobiologjisë, në..

botuar më 21-06-25 12.52.MD
Cvetozar Tomov

Grindje në KQZ gjatë një konference zyrtare për shtyp

Zëdhënësi i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ) Cvetozar Tomov komentoi se komisioni nuk mund të parandalonte sabotimin institucional të zgjedhjeve të ardhshme. "Do të ketë përpjekje për sabotim në komisionet sektoriale të zgjedhjeve, do të ketë..

botuar më 21-06-25 10.03.PD