Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shtyhet vënia në shfrytëzim e lidhjes së dytë të gazit me Greqinë

Ivan Ivanov
Foto: BGNES

Lidhja e gazit bullgaro-grek, përmes së cilës duhet të vijë gaz nga Azerbajxhani, nuk do të jetë gati në mes të vitit 2022, tha kryetari i rregullatorit të energjisë Ivan Ivanov

"Ne ramë dakord për kërkesën e marrë nga kompania ICGB për zgjatjen e afatit për vënien në shfrytëzim të interkonektorit " Komotini - St. Zagora "për datën 30 qershor 2022. Kjo është periudha e parashikueshme gjatë së cilës lidhja" NeaMisembria - Siderokastro-Kulata "do të duhet të përdoret për dërgesa alternative. Ato janë absolutisht të nevojshme për Bullgarinë, sepse mund të kenë një ndikim pozitiv mbi çmimin e gazit natyror për konsumatorët". Por kapaciteti për dërgesat në lidhjen aktuale është i rezervuar vetëm deri në shtator, paralajmëroi Ivanov.


Më shumë nga rubrika

2021-ta është një vit i mirë për prodhuesit e drithërave

Gruri i korrur në vitin 2021 është 52% më shumë se një vit më parë, i cili ishte plot shumë probleme në prodhimin e grurit. Rendimenti i grurit arriti në 7.16 milion tonë. Ky është viti më i mirë që nga viti 2017 për sektorin në Bullgari. Kjo u..

botuar më 21-09-24 2.58.MD
Godina e BNB-së

BNB kufizon kreditimin e blerjes së banesave

Banka Popullore Bullgare /BNB/ kufizon kreditimin e hipotekave, duke rritur që nga viti 2021 buferin e kapitalit për kreditë në rrezik nga 0.5% në 1%. Masa synon që thesaret e bankave të kenë rezerva të mjaftueshme për të mbuluar humbjet nga..

botuar më 21-09-23 10.25.PD

Nuk ka se me çfarë të zëvendësojmë rolin e minierave të qymyrit si një garant i një ekonomie, energjetike dhe sigurie të qëndrueshme

“Marrëveshja e gjelbër” e Bashkimit Evropian, në të cilën merr pjesë dhe Bullgaria, parashikon që deri në vitin 2030 të eliminohet përdorimi i qymyrit në energjetikë. Qëllimi është emetimet neto të karbonit në atmosferë të ulen me 55%. Politikanët..

botuar më 21-09-23 7.15.PD