Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pushuesit në Bullgari nuk do të mund të votojnë më 11 korrik

Rosica Mateva
Foto: BGNES

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve - KQZ vendosi që njerëzit që do të pushojnë më 11 korrik, kur do të zhvillohen zgjedhjet e parakohshme, dhe nuk kanë adresë të regjistruar në vendpushimin përkatës nuk do të mund të votojnë. Arsyeja është se nuk ka procedurë për regjistrim të lehtësuar në një adresë të përkohshme, shpjegoi Kryetarja e KQZ-së Rosica Mateva. Ligji për Regjistrimin Civil ofron një mundësi të tillë. Por në praktikë, procedura është e pazbatueshme, duke përfshirë paraqitjen e një kërkese për votim në internet në adresën aktuale të vendpushimit, tha Mateva.

KQZ vuri në dukje se afati i fundit për dorëzimin e deklaratave për votim në adresën aktuale përfundon të shtunën, më 26 qershor.


Më shumë nga rubrika

Plazhi

Mbrojtën nga ndërtimi plazhet me natyrë ende të egër

Plazhet e pakta me natyrë të ruajtur të egër "Koral", "Kara Dere" dhe "Pasha Dere" janë tashmë pjesë e zonave të mbrojtura të rrjetit "Natura 2020" dhe ndërtimi atje është i ndaluar, vendosi qeveria e përkohshme. "Bregu natyror i Detit të Zi..

botuar më 21-07-28 6.33.MD
Presidenti Radev

Rumen Radev bëri thirrje për formimin e shpejtë të qeverisë

"Forcat politike të përfaqësuara në Parlament duhet të gjejnë formulën për formimin e një qeverie të rregullt në interes të shoqërisë bullgare dhe kjo duhet të ndodhë sa më shpejt të jetë e mundur," thuhet në pozitën e përhapur nga zyra e shtypit e..

botuar më 21-07-28 5.56.MD

Kornelija Ninova: Duhet të lidhim marrëveshje me shkrim me ITN, në rast të kundërt nuk do ta përkrahim kabinetin

Partia Socialiste Bullgare (BSP) do ta përkrahte qeverinë e “Ka një popull të tillë” (ITN) vetëm pasi nënshkruhet një marrëveshje me partinë e Sllavi Trifonovit, bëri të ditur liderja e së majtës Kornelija Ninova. Vendimi përfundimtar do të merret..

botuar më 21-07-28 3.46.MD