Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Apel për pranimin e Bullgarisë në zonën Shengen

Foto: EPA/BGNES

Nuk ka arsye që Bullgaria, Rumania dhe Kroacia të mbeten në listën e pritjes për pranim në zonën Shengen për një kohë kaq të gjatë. Këtë e bëri të ditur Kryeministri slloven Janez Janša para Parlamentit Evropian, ndërsa prezantoi përparësitë e Presidencës Sllovene të Këshillit të BE-së.

Eurodeputetët do t'i bëjnë thirrje përsëri Këshillit të BE për të pranuar menjëherë Bullgarinë dhe Rumaninë në Shengen, tha e dërguara speciale e BNR-së Angelina Piskova. Debatet në sallën plenare në Strasburg janë planifikuar për në 6 korrik dhe rezoluta do të votohet më 7 korrik. Komisioni Evropian vazhdimisht ka bërë thirrje për këtë. Që nga mesi i qershorit, Bullgaria dhe Rumania kanë marrë vetëm akses të pjesshëm në Sistemin e Informacionit Shengen.

Më shumë nga rubrika

Protesta në kryeqytet dhe në vend kundër çmimeve të larta të energjisë elektrike

Punëdhënësit, sindikatat dhe qytetarët organizuan protesta duke kërkuar kompensim të menjëhershëm dhe jo-simbolik për çmimet e larta të energjisë elektrike. Të pakënaqurit bllokuan trafikun në qendër të qytetit të Sofjes. Çmimi i energjisë..

botuar më 21-10-19 3.13.MD
Angell Kunçev

Angell Kunçev është “Mjeku i Vitit”

Doc. Dr. Angell Kunçev u shpall “Mjeku i Vitit 2021”. Kryeinspektori shëndetësor shtetëror, i cili gjithashtu feston ditëlindjen më 19 tetor, merr çmimin më të lartë nga Bashkimi i Mjekëve Bullgarë. “Gjatë gjithë karrierës së tij profesionale,..

botuar më 21-10-19 3.00.MD

Numri real i njerëzve të infektuar me Covid-19 është dukshëm më i lartë

Situata me koronavirusin është e papërballueshme. Rastet e reja do të arrijnë mbi 4000 në ditë. Dhe deri në fund të muajit kapaciteti i spitaleve do të jetë shterur 100 për qind. Kjo është ajo që matematikani nga Akademia Bullgare e Shkencave..

botuar më 21-10-19 11.41.PD