Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Valë e re e Covid-19 nga gushti

Foto: Pixabay

Deri në fund të korrikut situata lidhur me pandeminë në Bullgari do të mbetet e qetë, por pastaj do të ndryshojë, sepse tendenca evropiane është që rastet të rriten.

Nga gushti mund të presim një rritje të konsiderueshme të sëmundshmërisë, tha për BNT Kryeinspektori Shtetëror i Shëndetësisë doc. Angell Kunçev. BE po livron 50 milion euro për PCR teste dhe teste të shpejta për të lehtësuar trafikimin midis vendeve. Bullgaria po aplikon për këtë projekt, tha Kunçev, duke këmbëngulur që mjekët dhe punonjësit socialë të përfshihen në grupet e vaksinimit të detyrueshëm. Në Ballkan tashmë ka vende që kanë dëshiruar të marrin një dhurim vaksinash dhe janë duke u zhvilluar bisedime me Butanin, shtoi doc. Kunçev me rastin e vaksinave, afati i të cilave është duke u skaduar.


Më shumë nga rubrika

Në fund të javës numri i të infektuarve me Covid zvogëlohet

1724 janë sapo të infektuarve me koronavirusi në 24 orët e fundit. 8.1 për qind e 21 167 testeve të kryera ishin pozitive, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Në baza ditore, rastet u ulën me 138 të infektuar, por u rritën si përqindje me..

botuar më 21-09-17 8.53.PD

Parashikimi i motit për 17 shtatorin

Ditën e premte do të mbetet e ngrohtë për shtatorin, por nga perëndimi retë do të shtohen dhe pas dite në rajonet perëndimore do të ketë reshje të shkurtra shiu me bubullima. Ka kushte për breshër. Temperaturat minimale do të lëvizen nga 14 deri..

botuar më 21-09-16 8.10.MD

BSP ishte e vetmja parti që nuk mbështeti një rezolutë për Rusinë në PE

BSP përsëri doli të ishte partia e vetme në grupin socialist në Parlamentin Evropian, përfaqësuesit e së cilës votuan kundër një rezolute që kërkonte një strategji të re të BE-së në marrëdhëniet me Rusinë. Deputetët e tjerë bullgarë e mbështetën..

botuar më 21-09-16 6.03.MD