Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministri i Shëndetësisë u takua me mjekët protestues nga "Porogov"

Ivan Maxharov
Foto: BGNES

Përfaqësuesit e mjekëve protestues nga Spitali i Urgjencës “Pirogov” u takuan me Ministrin e Shëndetësisë, Dr. Stojço Kacarov, duke u përpjekur për të gjetur një mënyrë për të dalë nga tensioni për shkak të shkarkimit të profesorit Asen Balltov nga posti i drejtorit të spitalit.

Pas takimit nuk u bë e qartë nëse protestat e mjekëve nga spitali i akuzuar për vjedhjen e 1 milion levash (500 000 euro) nga Fondi i Sigurimeve Shëndetësore përmes trajtimit fiktiv të pacientëve, do të ndalen, bëri të ditur reporterja Taja Millusheva. Kryetari i Bashkimit Mjekësor Bullgar, Ivan Maxharov, tha se rezultatet e inspektimit të arkës së spitalit, që çoi në heqjen e Prof. Balltov, do të shqyrtohen nga autoritetet kompetente. Të dyja palët shprehën besim në profesionalizmin e mjekëve nga "Pirogov" dhe u bashkuan rreth nevojës për reforma në shëndetësi.


Më shumë nga rubrika

Protesta në kryeqytet dhe në vend kundër çmimeve të larta të energjisë elektrike

Punëdhënësit, sindikatat dhe qytetarët organizuan protesta duke kërkuar kompensim të menjëhershëm dhe jo-simbolik për çmimet e larta të energjisë elektrike. Të pakënaqurit bllokuan trafikun në qendër të qytetit të Sofjes. Çmimi i energjisë..

botuar më 21-10-19 3.13.MD
Angell Kunçev

Angell Kunçev është “Mjeku i Vitit”

Doc. Dr. Angell Kunçev u shpall “Mjeku i Vitit 2021”. Kryeinspektori shëndetësor shtetëror, i cili gjithashtu feston ditëlindjen më 19 tetor, merr çmimin më të lartë nga Bashkimi i Mjekëve Bullgarë. “Gjatë gjithë karrierës së tij profesionale,..

botuar më 21-10-19 3.00.MD

Numri real i njerëzve të infektuar me Covid-19 është dukshëm më i lartë

Situata me koronavirusin është e papërballueshme. Rastet e reja do të arrijnë mbi 4000 në ditë. Dhe deri në fund të muajit kapaciteti i spitaleve do të jetë shterur 100 për qind. Kjo është ajo që matematikani nga Akademia Bullgare e Shkencave..

botuar më 21-10-19 11.41.PD