Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mjekët e vaksinuar në Bullgari janë nën 50%

Foto: BGNES

Bullgarët e vaksinuar deri tani janë 2 milionë, dhe kjo na vë në vend të fundit në Evropë për nga përqindja e vaksinimit, i cili në Bullgari është vullnetar. Punonjësit e vaksinuar mjekësorë janë më pak se 50%, gjë që shpjegohet edhe me faktin se shumica e tyre e kanë kaluar sëmundjen.

Megjithatë, në muajt e fundit ka pasur një rritje të numrit të të vaksinuarve të moshës mbi 60 vjet. Më shumë se 60% e tyre janë vaksinuar me dozën e parë të vaksinës dhe kur arrihet imunizimi i plotë i njerëzve të moshuar, ne tashmë mund të jemi më të qetë për rritjen e mëvonshme të sëmundshmërisë, tha Ministri i përkohshëm i Shëndetësisë Stojço Kacarov në një intervistë për BNR.


Më shumë nga rubrika

BSP ishte e vetmja parti që nuk mbështeti një rezolutë për Rusinë në PE

BSP përsëri doli të ishte partia e vetme në grupin socialist në Parlamentin Evropian, përfaqësuesit e së cilës votuan kundër një rezolute që kërkonte një strategji të re të BE-së në marrëdhëniet me Rusinë. Deputetët e tjerë bullgarë e mbështetën..

botuar më 21-09-16 6.03.MD

Misioni i KE mbërrin në Bullgari për shkak të sanksioneve të vendosura sipas ligjit Magnitsky

Parlamenti Evropian diskutoi sanksionet e vendosura nga Shtetet e Bashkuara sipas ligjit global “Magnitski” mbi Vasill Bozhkov, Deljan Peevski dhe Ilko Zheljazkov dhe kompani të lidhura me ta. Gjatë debateve, eurodeputetët kërkuan një përgjigje..

botuar më 21-09-16 5.36.MD
Stefan Janev

Stefan Janev: “Ka muaj të vështirë përpara që kërkojnë mobilizim”

Dy orë pas betimit dhe marrjes së detyrës, qeveria e re e përkohshme mbajti mbledhjen e saj të parë. Sipas kryeministrit Stefan Janev, përparësia kryesore për kabinetin do të jetë përgatitja për zgjedhjet e 14 nëntorit dhe sigurimi që ato të..

botuar më 21-09-16 3.45.MD