Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

GERB-SDS bojkotoi konsultimet politike tek Presidenti

Foto: Facebook / GERB

Koalicioni GERB-SDS nuk do të marrë pjesë në konsultimet politike me Presidentin Rumen Radev për formimin e një qeverie të re, njoftoi kryetarja e grupit parlamentar të koalicionit Desisllava Atanasova në një konferencë shtypi në Kuvendin Popullor.

Presidenti shkeli parimet në Kushtetutë - se ai duhet të bashkojë kombin dhe të jetë në dialog me të gjitha partitë politike. Ai duhet të paguajë çmimin e kësaj ndarjeje në zgjedhjet e ardhshme presidenciale, tha zëvendëskryetari i GERB Daniel Mitov. Zëvendëskryetari tjetër i GERB, Tomisllav Donçev, njoftoi se për GERB do të jetë një nder i madh për të qenë opozitë e "konstruktit politik" që po vendoset në vend.


Më shumë nga rubrika

Angell Dimitrov

Dialogu për historinë mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut sërish dështoi

Takimi i 15 -të i Komisionit të Përbashkët të Ekspertëve për Çështjet Historike dhe Arsimore të Bullgarisë dhe Maqedonisë Veriore përfundoi pa rezultate. Këtë e ka bërë të ditur bashkëkryetari i saj nga pala bullgare Angell Dimitrov. “Kolegët..

botuar më 21-10-22 8.35.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Një front i ftohtë do të kalojë në vend të shtunën. Nga veriperëndimi vranësia do të shtohet. Pasdite do të ketë reshje shiu në zonat perëndimore. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 16 deri në 21 gradë, në Sofje deri në 17 gradë. Deri në..

botuar më 21-10-22 8.00.MD
Rumen Radev dhe Angela Merkel

Bullgaria kërkoi një plan operativ në rast presioni në kufijtë e jashtëm të BE-së

Në Bruksel, Presidenti Rumen Radev, i cili po merr pjesë në një takim dy ditor të Këshillit Evropian, diskutoi me kancelaren gjermane Angela Merkel veton bullgare mbi anëtarësimin në BE të Maqedonisë Veriore. Sipas tij, Merkel ka pranuar si kauzë..

rinovuar më 21-10-22 7.59.MD