Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sot, më 30 korrik, Presidenti do të japë mandat për formimin e qeverisë së re

Presidenti Radev
Foto: BGNES

Presidenti Rumen Radev do të dorëzojë mandat për formimin e qeverisë sot, më 30 korrik, në orën 5 pasdite. Këtë e bëri të ditur Kreu i Shtetit në qytetin Pleven (Bullgari Qendrore Veriore). “Partitë dispononin kohë të mjaftueshme. Dialogu konstruktiv po shpërbëhet. Në këtë situatë, në vend të një dialogu, jeni duke dëgjuar sulme ndaj ministrave të përkohshëm. Ne po përballemi me sfida që kërkojnë që të formohet qeveri sa më shpejt. Erdhi koha që bullgarët të zbulojnë se kush është kandidati për Kryeministër dhe cilat janë synimet e vërteta të fituesve në zgjedhje, " komentoi Radev.

Në qoftë se i barazojmë DPS dhe GERB dhe i izolojmë ata nga mundësia e ndikimit në qeveri, ne jemi gati të mbështesim kabinetin e "Ka një popull të tillë", tha para Nova TV Hristo Ivanov, bashkëkryetar i "Bullgarisë Demokratike". 


Më shumë nga rubrika

Prezantimi i veshjeve popullore me rastin e Ditës së Pavarësisë së Bullgarisë

Muzeu Etnografik në Burgas paraqet sot për banorët dhe mysafirët e qytetit veshje tradicionale me rastin e 22 Shtatorit - Ditës së Pavarësisë së Bullgarisë. Veprimtaria do të mbahet në adresën e përkohshme të Ekspozitës Etnografike, në rrugën..

botuar më 21-09-22 6.10.PD

Parashikimi i motit për 21 shtatorin

Ditën e mërkurë mbi të gjithë vendin do të jetë me re dhe me reshje shiu në shumë rajone. Me erë të matur nga veriperëndimi ftohja do të vazhdojë. Temperaturat minimale do të lëvizen nga 7 deri në 12 gradë, maksimalet – nga 16 deri në 21 gradë. Në..

botuar më 21-09-21 8.05.MD

Rezultatet reale në dialogun me Bullgarinë do të përshpejtojnë integrimin evropian të Maqedonisë Veriore

Arritja e përparimit në procesin e integrimit evropian të vendeve të Ballkanit Perëndimor ishte fokusi i një takimi në Sofje midis Presidentit bullgar Rumen Radev dhe Komisionerit Evropian të Fqinjësisë dhe Zgjerimit Olivér Várhelyi. Ministri..

botuar më 21-09-21 6.48.MD