Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Konfrontim në negociatat për një kabinet të ri

Hristo Ivanov dhe Maja Manollova
Foto: BGNES

Suksesi i negociatave për një qeveri të re u vu në dyshim pasi partia “Ka një popull të tillë” (ITN) doli me një deklaratë çuditërisht të mprehtë drejtuar bashkimit “Bullgaria Demokratike” (DB) dhe koalicionit “Ngrihu.BG! Ne po vijmë!”. Të dy formacionet u akuzuan se po përpiqen për të imponuar emrat e ministrave, gjë që, sipas partisë ITN, i bën zgjedhjet e reja më të mundshme. Nga ana e tyre, udhëheqësit e dy formacioneve, Hristo Ivanov dhe Maja Manollova, i bënë thirrje ITN për të dalluar më qartë nga GERB dhe DPS. “Sovrani ka vendosur kështu - ka parti të tilla në parlament, partia politike ITN është në radhë të parë dhe do të jetë shumë e vështirë të formohet një qeveri. Ne bëmë gjithçka të nevojshme për të pasur bisedime me të gjitha partitë politike pa GERB para syve të gazetarëve dhe para publikut”, shkroi udhëheqësi i ITN ,Sllavi Trifonov, në Facebook.

Duke komentuar debatin, udhëheqësja e BSP Kornelija Ninova paralajmëroi se zgjedhjet e reja nuk janë një zgjidhje e mirë për vendin dhe nuk përmbushnin pritjet e njerëzve.


Më shumë nga rubrika

Pika vaksinimi në të hapur për fundjavën në Sofje

Më 25 shtator (të shtunën) dhe 26 shtator (të dielën) do të punojnë këto pika imunizimi në ambientet e hapura në Sofje: lagja “Druzhba”, Shtëpia e Kulturës, me orar pune 09.00 - 16.00 The Mall, me orar pune 13:00 - 18:00 Bulgaria..

botuar më 21-09-25 6.05.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën do të jetë me diell. Në Bullgarinë Lindore do të ketë re të mesme dhe të larta. Do të fryjë erë mesatare veriperëndimore e cila do të dobësohet deri në mbrëmje. Temperaturat maksimale do të jenë nga 22 në 27 °, për rajonin e Sofjes -..

botuar më 21-09-24 6.25.MD

Eurodeputetët: Nuk morëm përgjigje nga Kryeprokurori

Deputetët nga grupi i monitorimit pranë Komisionit për të Drejtat dhe Liritë Civile pranë Parlamentit Evropian, të cilët janë për vizitë në vendin tonë , njoftuan se Kryeprokurori Ivan Geshev nuk u është përgjigjur pyetjeve të tyre. Ndër..

botuar më 21-09-24 6.08.MD