Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rritje e re e të infektuarve me Covid

Foto: Pixabay

462 janë të sapo infektuar me koronavirus në vend gjatë 24 orëve të fundit. 2.77 për qind e 16 656 testeve të kryera janë pozitive, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Kjo është një rritje e dyfishtë në krahasim me një javë më parë, kur rastet e reja ishin 200 dhe mostrat pozitive ishin vetëm 1.28 për qind. Nuk ka më zona pa të infektuar.

Tashmë janë 9109 pacientë të regjistruar aktivë. 914 pacientë janë të shtruar në spital. 86 persona trajtohen në repartet e kujdesit intensiv. Në 24 orët e fundit, 3 persona me Covid-19 të konfirmuar vdiqën. Raportohet se 52 persona u shëruan.

12 389 doza vaksine u dhanë të martën. 1 013 254 persona kanë përfunduar imunizimin.


Më shumë nga rubrika

Presidenti Rumen Radev po kandidon zyrtarisht për një mandat të dytë

Në Pallatin Kombëtar të Kulturës në Sofje/NDK/ Rumen Radev dhe Iliana Jotova u propozuan nga një Komitet i Iniciativës për një mandat të dytë si kandidatë të pavarur për president dhe nënpresident. Ndër pjesëmarrësit në Komitetin e Iniciativës janë..

botuar më 21-09-27 7.38.MD

Parashikimi i motit për 28 shtatorin

Gjatë natës do të jetë me vranësira në të gjithë vendin, në disa vende kryesisht në Bullgarinë Perëndimore do të bjerë shi. Temperaturat minimale do të jenë ndërmjet 12 dhe 17 gradë. Nesër retë do të jenë të konsiderueshme dhe në shumë vende në..

botuar më 21-09-27 5.51.MD
Lluna Jordanova

Këngëtarja Lluna iu bashkua garës për president

Këngëtarja Lluna Jordanova dorëzoi sot dokumente për pjesëmarrje në zgjedhjet presidenciale. Kandidatura e saj u ngrit nga një Komitet i Iniciatiës, transmetoi reporterja e BNR Maria Fileva. Jordanova nuk deklaroi se kush do të kandidojë për..

botuar më 21-09-27 4.51.MD