Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ekziston një tendencë që situata e Covid të përkeqësohet

Stefan Janev
Foto: BGNES

Numri i njerëzve të sëmurë me Covid-19 ditët e fundit tregon një tendencë të përkeqësimit të situatës, ndoshta deri në fund të gushtit, njoftoi kryeministri në detyrë Stefan Janev nga tribuna parlamentare. Ai siguroi se Ministria e Shëndetësisë tashmë është gati me një plan veprimi të detajuar në rast të një vale të ardhshme. “Nuk është rastësi që udhëheqja e ministrisë po flet për kalimin në zonën portokalli me masat e duhura që vijnë nga kjo”, shtoi kryeministri. Ai kujtoi se vaksinimi kundër koronavirusit është i ngadalshëm, megjithëse ka vaksina për të gjithë. Autoritetet shëndetësore aktualisht po përgatitin statistika se sa njerëz janë të demotivuar për t’u vaksinuar sepse e kanë mbijetuar virusin.


Më shumë nga rubrika

Christo

Një galeri në Sofje transmeton live nga Parisi projektin e fundit të Christo

Galeria Vivacom Art Hall në Sofje do të transmetojë live nga Parisi një nga ngjarjet kulturore më të shumëpritura në Evropë - hapja zyrtare e projektit të fundit të Christos "Paketimi i Harkut të Triumfit" . "Do të jetë si i gjallë, do të..

botuar më 21-09-18 6.05.PD

Parashikimi i motit për ditët e fundjavës

Ditën e shtunë do të ketë re, pasdite me reshje dhe bubullima. Do të jetë me erë, në Rrafshinën e Danubit dhe në Ultësirën e Trakisë së Epërme do të fryjë erë e fortë veriperëndimore dhe do të bëhet ftohtë. Temperaturat do të lëvizen nga 14 deri në..

botuar më 21-09-17 7.55.MD

Lokalet në Sofje janë hapur pas orës së mbrëmjes

Autoritetet shëndetësore dhe policia kryen inspektimin e radhës në kryeqytet për të përcaktuar nëse masat e reja anti-epidemike po respektohen dhe përsëri konstatuan shkelje. Kjo vjen në sfondin e protestave në të gjithë vendin të industrive të..

botuar më 21-09-17 7.20.MD