Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

ITN është forca e tretë politike, miratimi i kabinetit të përkohshëm po rritet

Foto: arkiv

Nga forca e parë politike “Ka një popull të tillë” (ITN) tashmë zë vendin e tretë, tregojnë të dhënat në një sondazh sociologjik të “Market Links”, financuar dhe kryer së bashku me bTV.

Diferenca midis “Bullgarisë Demokratike” (DB), ITN dhe BSP janë brenda devijimit statistikor. GERB është përsëri i pari me 21.6 për qind pas mobilizimit të mirë gjatë muajve të verës. Ndjekin DB me 16.5 për qind, ITN dhe BSP me 15.7 për qind secila, Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë (DPS) me 11 për qind dhe “Ngrihuni, BG! Ne po vijmë!” me 4.5 për qind.

Kuvendi Popullor përsëri ka vlerësimin më të ulët midis institucioneve - 13 për qind, dhe vetëm në muajin e fundit simpatia për të ka rënë me 10 për qind.

Nga ana tjetër, miratimi i qeverisë së përkohshme në gusht u rrit me 3 për qind të tjera në krahasim me korrikun dhe tani është 54 për qind.

54 është gjithashtu përqindja e njerëzve që do të votonin në zgjedhjet e parakohshme, tregon sondazhi.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 27 tetorin

Mëngjesin e së mërkurës në ultësira dhe rreth pishinave të larta do të krijohet mjegull. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 1 dhe 4 gradë në perëndim dhe deri në 7-10 gradë në lindje. Gjatë ditës në shumë vende në Bullgarinë Qendrore dhe..

botuar më 21-10-26 8.05.MD

Kroacia, Sllovakia, Ukraina dhe Moldavia hyjnë në zonën e kuqe

Nga e shtuna, më 30 tetor, Kroacia, Sllovakia, Ukraina dhe Moldavia janë në listën e vendeve në zonën e kuqe, sipas procedurës për hyrje në Bullgari. India, Kolumbia, Argjentina e të tjera kalojnë nga e zona e kuqe në atë me ngjyrë portokalli...

botuar më 21-10-26 7.26.MD

Ministri i Transportit: Pronari i anijes ka synuar të fundosë “Vera Su”

Shpenzimet e operacionit shpëtimtar të anijes “Vera Su” të ngecur në shkëmbinjtë e Kamen Brjag do të paguhen nga siguruesi. Në rast të kundërt, Bullgaria do të ngrejë padi. Këtë e bëri të ditur Ministri i Transportit Hristo Aleksiev në një..

botuar më 21-10-26 6.45.MD