Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kornelija Ninova: E majta do të përpiqet të krijojë një kabinet

Kornelija Ninova
Foto: BGNES

BSP do të përpiqet të krijojë një qeveri, tha udhëheqësja e majtë Kornelija Ninova për BNT minuta para se të merrte mandatin e tretë hetimor nga presidenti. “Do të fillojmë me dokumentin politik, sepse duhet të ketë marrëveshje për atë që do të bëhet, dhe pastaj do të bisedojmë për ministrat dhe kryeministrin”, tha ajo. Ideja është, para së gjithash, të zhvillohen bisedime veçmas me palët, të cilat do të përfundojnë me një takim katërpalësh në prani të udhëheqësve të tyre. Kornelija Ninova tha gjithashtu se e majta do të përpiqet të gjejë gjuhën e përbashkët dhe të zbusë dallimet që dolën në negociatat për formimin e një kabineti me mandatin e parë. Ajo vuri në dukje se pozicioni i Sllavi Trifonov është i rëndësishëm, sepse pa ITN nuk mund të ketë një qeveri të qëndrueshme.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 27 tetorin

Mëngjesin e së mërkurës në ultësira dhe rreth pishinave të larta do të krijohet mjegull. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 1 dhe 4 gradë në perëndim dhe deri në 7-10 gradë në lindje. Gjatë ditës në shumë vende në Bullgarinë Qendrore dhe..

botuar më 21-10-26 8.05.MD

Kroacia, Sllovakia, Ukraina dhe Moldavia hyjnë në zonën e kuqe

Nga e shtuna, më 30 tetor, Kroacia, Sllovakia, Ukraina dhe Moldavia janë në listën e vendeve në zonën e kuqe, sipas procedurës për hyrje në Bullgari. India, Kolumbia, Argjentina e të tjera kalojnë nga e zona e kuqe në atë me ngjyrë portokalli...

botuar më 21-10-26 7.26.MD

Ministri i Transportit: Pronari i anijes ka synuar të fundosë “Vera Su”

Shpenzimet e operacionit shpëtimtar të anijes “Vera Su” të ngecur në shkëmbinjtë e Kamen Brjag do të paguhen nga siguruesi. Në rast të kundërt, Bullgaria do të ngrejë padi. Këtë e bëri të ditur Ministri i Transportit Hristo Aleksiev në një..

botuar më 21-10-26 6.45.MD