Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria në fotografi

"Fëmijët e dëshiruan" është tema e edicionit të 14 -të të Festivalit të Skulpturave prej Rëre në Burgas 

Një studim i kryer midis fëmijëve të moshës 7 deri në 12 vjeç tregoi personazhet e tyre të preferuara - Pipi Çorapegjata, BobSfungjeri Pantallon-Katrori, Sirena e Vogël, Aventurat e Lizës në Botën e Çudirave, Harry Potter dhe shumë të tjerë.

Skulpturat janë ndërtuar në një sipërfaqe prej pesë hektarësh. Janë bërë prej rëre të veçantë dhe rezistente ndaj shiut në një vend të njohur që prej vitesh, parku "Liqeni" pranë bazës së kuajve në Burgas. 

Nëse ende nuk e keni vizituar Festivalin e Skulpturave prej Rëre, nxitoni ta bëni këtë. Atraksioni është interesant jo vetëm për fëmijët dhe do të jetë i hapur për vizitorët deri më 29 shtator. 
Foto: Georgetta Janewa


Më shumë nga rubrika

Në atelienë e Deçko Uzunovit

Studioja e artit e një prej artistëve dhe intelektualëve të mëdhenj  bullgarë Deçko Uzunov   është sërish e hapur për vizita. Për më shumë se një dekadë, ndërtesa në bulevardin “Dragan Cankov” № 24 të Sofjes nuk ishte e..

botuar më 21-10-27 12.42.MD

Bullgaria në fotografi: Vjeshta e artë në Sofje

Parku Jugor mbledh të rinj dhe të moshuar në ditët diellore të vjeshtës.  Foto: Ani Petrova 

botuar më 21-10-21 1.30.MD

Bullgaria në fotografi

Tablo të piktores Katrin Tomova nga ekspozita  „Paint It Dark“ në galerinë e kryeqytetit “Njuans” (Nuancë).  Tablotë e reja të Katrin Tomova  u pikturuan gjatë dy viteve të fundit dhe mbajnë gjurmët e situatës së pazakontë (COVID-19), e..

botuar më 21-10-15 1.40.MD