Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

370 leva ose 189 euro pension minimal u miratua nga Komisioni i Buxhetit

Foto: Ani Petrova

Nga 1 tetori, pensioni minimal të bëhet 370 leva në vend të 300 levat aktual (153 euro) - kjo u vendos nga Komisioni i Buxhetit në Parlament, i cili diskutoi në leximin e dytë azhurnimin e buxhetit të Sigurimeve Shoqërore Shtetërore për 2021.

Pensionet e tjera duhet të rriten mesatarisht me 12.5 për qind ​​dhe kjo do të realizohet duke rritur peshën e koeficientit për një vit shtazh, miratoi komisioni. Kërkesa e GERB-SDS që deri në fund të vitit të gjithë pensionistët të marrin një shtesë prej 100 leva, ose 51 euro, u hoq.

Deputetja nga GERB Denica Saçeva tha se do të jetë demotivuese që gjysma e pensionistëve të marrin 370 leva, gjë e cila do të jetë nën kufirin e varfërisë pas 1 janarit. Atëherë ai bëhet 413 leva, ose 211 euro, në sfondin e pragut të tanishëm nga 369 leva, ose 188 euro. Deputetët e grupit parlamentar GERB-SDS nuk morën pjesë në votim.

Në sallën plenare leximi i dytë u caktua për 7 shtatorin.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 27 tetorin

Mëngjesin e së mërkurës në ultësira dhe rreth pishinave të larta do të krijohet mjegull. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 1 dhe 4 gradë në perëndim dhe deri në 7-10 gradë në lindje. Gjatë ditës në shumë vende në Bullgarinë Qendrore dhe..

botuar më 21-10-26 8.05.MD

Kroacia, Sllovakia, Ukraina dhe Moldavia hyjnë në zonën e kuqe

Nga e shtuna, më 30 tetor, Kroacia, Sllovakia, Ukraina dhe Moldavia janë në listën e vendeve në zonën e kuqe, sipas procedurës për hyrje në Bullgari. India, Kolumbia, Argjentina e të tjera kalojnë nga e zona e kuqe në atë me ngjyrë portokalli...

botuar më 21-10-26 7.26.MD

Ministri i Transportit: Pronari i anijes ka synuar të fundosë “Vera Su”

Shpenzimet e operacionit shpëtimtar të anijes “Vera Su” të ngecur në shkëmbinjtë e Kamen Brjag do të paguhen nga siguruesi. Në rast të kundërt, Bullgaria do të ngrejë padi. Këtë e bëri të ditur Ministri i Transportit Hristo Aleksiev në një..

botuar më 21-10-26 6.45.MD