Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pa fonde adekuate mirëmbajtja e rrjetit rrugor kombëtar është e pamundur

Foto: BGNES

Në një takim me përfaqësuesit e kompanive të ndërtimit të rrugëve që protestuan javën e kaluar për pagat e papaguara, Presidenti Rumen Radev theksoi nevojën për formimin transparent të buxhetit të Agjencisë së Infrastrukturës Rrugore. Sipas tij, “pavarësisht se kush qeveris, shteti është përgjegjës për situatën e punëtorëve dhe duhet të kërkohen zgjidhje të qëndrueshme për të përballuar problemet”. Nga ana e tyre, firmat theksuan se borxhet e grumbulluara krijojnë tension të madh në sektor dhe mirëmbajtja e rrjetit rrugor kombëtar praktikisht është ndalur. Në këtë drejtim, ata shprehën gatishmërinë për një dialog të frytshëm me qeverinë e përkohshme për të gjetur një zgjidhje të problemit.


Më shumë nga rubrika

Aeroplan “Eurofighter”

Aeroplanë spanjollë “Eurofighter” do të mbrojnë hapësirën ajrore bullgare

Bullgaria po punon për tre skenarë të mundshëm në rast konflikti midis Rusisë dhe Ukrainës, tha Ministri i Mbrojtjes Stefan Janev për Nova News TV.“Për momentin, nëse dhe çfarë vendimi pritet, do të jetë e qartë në javët e ardhshme. Një takim i..

botuar më 22-01-21 9.50.PD

Një rënie drastike e të shëruarve nga Covid në 24 orët e fundit

8932 janë të infektuarit me Covid në vend gjatë 24 orëve të fundit. Mbi 77 për qind e tyre nuk kanë vaksina kundër koronavirus. Më shumë se 22 për qind e 39 445 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit coronavirus.bg. Numri i të infektuarve..

botuar më 22-01-21 8.52.PD

Parashikimi i motit për 21 janarin

Një front i ftohtë do të kalojë përmes vendit ditën e premte . Në pjesën më të madhe të Bullgarisë do të bjerë borë, në disa vende në ultësira reshja do të jetë e përzier me shi. Pasdite nga veriperëndimi vranësirat do të fillojnë të çahen dhe të..

botuar më 22-01-20 8.30.MD
Подкасти от БНР