Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti nxori një dekret për shpërndarjen e parlamentit

Iva Miteva
Foto: BGNES

Më 16 shtator, Legjislatura e 46-të e Kuvendit Popullor kalon në histori. Dekreti presidencial për shpërbërjen e deputetëve u paraqit në zyrën e parlamentit. Dokumenti është lëshuar më 14 shtator. Parlamenti do të shpërndahet më 16 shtator. Dekreti për këtë u lexua në sallën plenare nga Kryetarja e Kuvendit Popullor Iva Miteva.

Legjislatura e 46-të arriti të kuvendojë vetëm për 55 ditë, por nuk arriti të krijojë një koalicion për të formuar një qeveri të rregullt. Zgjedhjet e treta parlamentare për këtë vit do të mbahen më 14 nëntor, së bashku me raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale.


Më shumë nga rubrika

Xhejms Rubin

SHBA nuk ka qëndrim se cilat parti të jenë në pushtet në Bullgari

SHBA-ja nuk ka qëndrim se cilat parti të jenë në pushtet në bullgari. Ne vetëm duam që një qeveri të formohet sa më shpejt që të jetë e mundur për të punuar me ne për politikat që na interesojnë, tha për bTV Xhejms Rubin, i dërguari Departamentit të..

botuar më 23-06-05 9.06.PD
Autostrada “Struma”

Nëse rruga evropiane E-79 nuk kompletohet, Bullgaria do të humbasë të ardhurat nga trafiku rrugor

Është urgjente  ndërtimi i autostradës “Struma” dhe forcimi i rrëshqitjes së dheut në tunelin Zheleznitsa në autostradë, tha për bTV ministri teknik i zhvillimit rajonal dhe punëve publike Ivan Shishkov. Ai ishte i indinjuar që kabineti zyrtar dhe..

botuar më 23-06-05 8.51.PD

Nderojmë kujtimin e të ndjerëve

Të shtunën para Rrëshajave, Kisha Ortodokse Bullgare nderon kujtimin e të krishterëve ortodoksë të ndjerë. Këtë vit, kjo ditë bie më 3 qershor. Ditën e të ndjerëve, kambana bie me zi - me një goditje të matur për të kujtuar të gjallët të respektojnë të..

botuar më 23-06-03 11.00.PD