Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Stefan Janev premtoi vazhdimësi midis dy kabineteve

Foto: arkiv

“Qeveria po demonstron një mënyrë të re të punës - transparencë dhe llogaridhënie”, tha Kryeministri Stefan Janev gjatë raportimit të punës së kryer nga qeveria e përkohshme. Sipas tij, kabineti ka treguar mangësitë në shpenzimin e fondeve publike dhe sesi këto para mund të shpenzohen në mënyrë transparente. Kryeministri theksoi gjithashtu punën e suksesshme me deputetët e Legjislaturës së 46-të të Kuvendit Popullor dhe rezultatin - përditësimin e buxhetit të shtetit. Stefan Janev është gjithashtu i kënaqur me përmirësimin e parametrave në Planin Kombëtar për Rimëkëmbjen dhe Qëndrueshmërinë, megjithëse ka ende punë në dokument. Sipas tij, fondet e para nga Plani do të derdhen në buxhetin tonë kombëtar deri në fund të vitit. Kryeministri në detyrë tha gjithashtu se nuk ka dështim në politikën e vaksinimit dhe statistikat janë shumë më të mira se ato aktuale. Ai siguroi se detyrat e mbetura do të kryhen në të njëjtën frymë.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 21 tetorin

E premtja do të nisë me temperatura minimale nga 1 gradë në Vidin (Bullgari Veriperëndimore) deri në 10 gradë buzë detit (Bullgari Lindore) dhe me mjegulla në ultësira. Gjatë ditës do të jetë me diell me vranësira të shpërndara. Temperaturat..

botuar më 21-10-21 8.05.MD
Stojço Kacarov

Premtojnë teste falas për punëtorët në objektet e mbyllura

Vlefshmëria e certifikatës për të prekurit nga Covid-19 po zgjatet nga 6 në 12 muaj brenda vendit, njoftoi në një konferencë për shtypin Ministri i Shëndetësisë Stojço Kacarov. Dokumenti i vaksinimit pas dozës së parë do të jetë gjithashtu i..

rinovuar më 21-10-21 7.06.MD
Presidenti Radev

Bullgaria këmbëngul që gazi dhe energjia bërthamore të njihen si të qëndrueshme

Bullgaria, së bashku me disa vende të tjera, përfshirë Francën, do të insistojnë urgjentisht që energjia bërthamore dhe prodhimi i energjisë bërthamore nga gazi natyror të njihen dhe të përfshihen në listën e aktiviteteve ekonomike të qëndrueshme..

botuar më 21-10-21 6.58.MD