Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pacientët aktiv me koronavirus tani po i afrohen 40 000

Foto: arkiv

1862 janë rastet e reja të koronavirusit në vend gjatë 24 orëve të fundit. 7.5 për qind e 24 745 testeve të kryera janë pozitive, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Të sapo infektuarit janë 167 më pak se të mërkurën, dhe shkalla e të infektuarve ra me 2 për qind. Numri më i madh i të infektuarve të rinj është në Sofje - 332. Me Covid në rrethet e Varnës u regjistruan - 167 persona, në Plovdiv - 149, në Bllagoevgrad - 125 dhe në Burgas - 113.

Pacientët aktivë të regjistruar janë 39 906. Pacientët e shtruar në spital janë 4582 prej tyre 396 persona janë në kujdes intensiv. 65 persona vdiqën nga koronavirusi. 1437 persona u raportuan të shëruar.

10 285 vaksina u dhanë të mërkurën. Dozat e përgjithshme të dhëna arritën në 2 437 295.


Më shumë nga rubrika

Rodopet

Parashikimi i motit për 16 tetorin

Gjatë natës së premtes duke u gdhirë e shtuna do të mbetet me vranësira dhe shi. Në disa rajone reshjet do të jenë të konsiderueshme. Temperaturat minimale do të jenë nga 6 në 11 gradë. Të shtunën shirat do të vazhdojnë, në shumë vende në..

botuar më 21-10-15 8.00.MD
Universiteti Agrar në Plovdiv

Në Plovdiv hapet qendra bullgaro-kineze për trajnimin bujqësor

Një qendër trajnimi bullgaro-kineze hapet në Universitetin Bujqësor në Plovdiv. Qëllimi i projektit, i quajtur LuBanWorkshop, është të promovojë bashkëpunimin midis universiteteve dhe bizneseve bujqësore midis Kinës dhe vendeve të Evropës Qendrore..

botuar më 21-10-15 5.22.MD

Bullgaria paraqiti Planin e Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë në KE

Komisioni Evropian mori Planin e Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë nga Bullgaria, në të cilin vendi ynë kërkon një grant prej 6.6 miliardë euro. Plani bullgar është i strukturuar rreth katër shtylla - Bullgaria novatore, e gjelbër, e lidhur dhe e..

botuar më 21-10-15 4.48.MD