Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një galeri në Sofje transmeton live nga Parisi projektin e fundit të Christo

Christo
Foto: BGNES

Galeria Vivacom Art Hall në Sofje do të transmetojë live nga Parisi një nga ngjarjet kulturore më të shumëpritura në Evropë - hapja zyrtare e projektit të fundit të Christos "Paketimi i Harkut të Triumfit".

"Do të jetë si i gjallë, do të ringjallet nga era dhe do të pasqyrojë dritën. Palosjet do të lëvizin, sipërfaqja e monumentit do të bëhet sensuale," tha artisti me origjinë bullgare duke e prezantuar instalimin e vet. Në vitin 1961, Christo mbërriti në Paris dhe që nga ai moment ndjeu një tërheqje të fortë ndaj Harkut të Triumfit. Gjashtëdhjetë vjet më vonë, projekti i tij u përfundua dhe monumenti u mbështjell me 25 000 metra katror pëlhurë të riciklueshme të polipropilenit në ngjyrë blu argjendi dhe me 3000 metra katrorë litar të kuq.

Instalimi i përkohshëm i artit i Christos do të mund të shihet deri më 3 tetor të këtij viti.


Më shumë nga rubrika

Angell Dimitrov

Dialogu për historinë mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut sërish dështoi

Takimi i 15 -të i Komisionit të Përbashkët të Ekspertëve për Çështjet Historike dhe Arsimore të Bullgarisë dhe Maqedonisë Veriore përfundoi pa rezultate. Këtë e ka bërë të ditur bashkëkryetari i saj nga pala bullgare Angell Dimitrov. “Kolegët..

botuar më 21-10-22 8.35.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Një front i ftohtë do të kalojë në vend të shtunën. Nga veriperëndimi vranësia do të shtohet. Pasdite do të ketë reshje shiu në zonat perëndimore. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 16 deri në 21 gradë, në Sofje deri në 17 gradë. Deri në..

botuar më 21-10-22 8.00.MD
Rumen Radev dhe Angela Merkel

Bullgaria kërkoi një plan operativ në rast presioni në kufijtë e jashtëm të BE-së

Në Bruksel, Presidenti Rumen Radev, i cili po merr pjesë në një takim dy ditor të Këshillit Evropian, diskutoi me kancelaren gjermane Angela Merkel veton bullgare mbi anëtarësimin në BE të Maqedonisë Veriore. Sipas tij, Merkel ka pranuar si kauzë..

rinovuar më 21-10-22 7.59.MD