Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vetëm përshpejtimi i vaksinimit do ta shpëtojë Bullgarinë nga pandemia

Prof. Nikollaj Vitanov
Foto: Ani Petrova

Pandemia e koronavirusit në Bullgari mund të përfundojë kur të arrihet pragu i 40 000 vaksinimeve në ditë, tha matematikani Prof. Nikollaj Vitanov. Ai komentoi për Radion Kombëtare Bullgare se aktualisht 1/3 e njerëzve të infektuar e kalojnë sëmundjen pa simptoma, nuk kërkojnë ndihmë mjekësore dhe nuk hyjnë në statistikat zyrtare.Nëse shtohet numri i atyre të imunizuar dhe atyre që vuanin nga koronavirusi, atëherë rreth 2.2 milion bullgarë kanë imunitet. Kjo është shumë pak për të kontrolluar pandeminë.

Matematikani pret që kulmi tjetër i valës së katërt të Covid-19 të jetë në fillim të tetorit dhe shprehu shqetësimin se për të mos mbingarkuar sistemin shëndetësor atëherë shumë të infektuar do të duhet të trajtohen në shtëpi.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 20 tetorin

Të mërkurën do të jetë kryesisht me diell. Para mesditës do të ketë mjegull ose re të ulëta në disa vende në ultësira. Temperaturat maksimale do të jenë ndërmjet 16 dhe 21 gradë, për Sofjen deri në 16 gradë. Mbi bregdetin e Detit të Zi do të..

botuar më 21-10-19 8.05.MD

Mbërriti ambulanca neonatale për fëmijët në Plovdiv dhe rajon

Ambulanca neonatale, e blerë me ndihmën e fushatës "Kapakë për të ardhmen" , mbërriti në Plovdiv. Automjeti mjekësor iu dhurua departamentit të urgjencës të Spitalit Universitar “Plovdiv”. Për blerjen e ambulancës me vlerë 200 000 leva kishte nevojë..

botuar më 21-10-19 7.08.MD
Presidenti Radev

Presidenti Rumen Radev: Vaksinat janë mbrojtja e vetme që kemi për momentin

"Të gjithë janë të lirë të marrin vendime për veten e tyre, por vaksinat janë mbrojtja e vetme që kemi për momentin," tha Presidenti Rumen Radev para gazetarëve në qytetin Pernik në përgjigje të një pyetjeje në lidhje me kontrollin e përhapjes së..

botuar më 21-10-19 4.56.MD