Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 21 shtatorin

Shi dhe erë e ftohtë Ditën e Pavarësisë së Bullgarisë

Foto: Bozhidar Çollakov

Ditën e mërkurë mbi të gjithë vendin do të jetë me re dhe me reshje shiu në shumë rajone. Me erë të matur nga veriperëndimi ftohja do të vazhdojë. Temperaturat minimale do të lëvizen nga 7 deri në 12 gradë, maksimalet – nga 16 deri në 21 gradë. Në Sofje në mëngjes do të jetë 8 gradë, deri në 17 gjatë ditës.

Përgjatë bregdetit të Detit të Zi do të ketë vranësi të konsiderueshme me reshje pas dite. Temperaturat maksimale të ajrit do të jenë nga 18 gradë në veri deri në 20 gradë në jug. Temperatura e ujit detar do të jetë 22 gradë. Valat e detit do të jenë deri në 2 ballë.

Në malet moti nuk do të jetë i përshtatshëm për turizëm. Në shumë tona do të bjerë shi, ndërsa në pjesët më të larta edhe borë. Temperaturat maksimale në lartësi 1200 metra do të jenë deri në 8 gradë, në 2000 metra – përafërsisht 1 gradë. Në pushimoret Borovec dhe Pamporovo do të jetë e ftohtë me temperatura 7-8 gradë gjatë ditës, ndërsa në Bansko deri në 16 gradë.

Ditën e enjte do të mbetet e ftohtë dhe me erë, me vranësi të ndryshueshme, por pothuajse pa reshje. Temperaturat minimale do të lëvizen nga 5 deri në 10 gradë, ndërsa maksimalet nga 15 deri në 20 gradë, parashikon Instituti Kombëtar i Hidrologjisë dhe i Meteorologjisë.


Më shumë nga rubrika

KE filloi vlerësimin e planit bullgar të rimëkëmbjes

Komisioni Evropian nisi vlerësimin e Planit për Rindërtim dhe Zhvillim të Bullgarisë. Këtë e tha zëdhënësi i Komisionit Evropian Eric Mamer. Dokumenti iu dorëzua Komisionit më 15 tetor. Mamer nuk pranoi të komentojë nëse vlerësimi mund të..

botuar më 21-10-25 3.30.MD

Ministri Kacarov: Duam t’i kthejmë fëmijët deri në klasën e 4-të në shkollë pas 1 nëntorit

Shteti do të livrojë 6.5 milionë euro për blerjen e testeve për fëmijët. Dëshira jonë është që të sigurojmë të paktën për një muaj teste për të gjithë fëmijët në vend nga klasa e parë deri në klasën e katërt. Këtë e bëri të ditur Ministri në detyrë..

botuar më 21-10-25 11.23.PD
doc. Mihaill Okolijski

Ne mbetemi një oazë e të menduarit irracional, thotë doc. Okolijski

Viti 2022 do të jetë viti i koronavirusit në Bullgari, por jo në botën, ku pandemia tashmë është kontrolluar. Ne rrezikojmë të mbetemi një oazë e të menduarit irracional, tha për BNT përfaqësuesi për Bullgarinë i Organizatës Botërore të..

botuar më 21-10-25 10.49.PD