Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një ekspozitë në Stara Zagora zbulon bukurinë e mozaikëve nga Filipopoli

Foto: arkiv

Stara Zagora feston Ditën e sotme Botërore të Turizmit me një ekspozitë të jashtëzakonshme. "Bazilika Episkopale dhe Trasgëgimia Romake e Filipopolit" paraqet përmes fotografive dhe tabelave të informacionit shkëlqimin e mozaikëve në tempullin antik të hershëm.

"Një meritë të madhe për ndërtimin e një bazilike të tillë të bukur ka perandori Konstantin," tha Radost Ivanova, drejtoreshë ekzekutive e organizatës "Rajoni Turistik Trak". Bazilika Episkopale ka një sipërfaqe totale prej mbi 2.000 metrash dhe ndoshta më të shquarit në të janë mozaikët me ngjyra dhe forma të ndryshme. Shumë prej tyre paraqitin zogj, një simbol i Kopshtit të Zotit.


Më shumë nga rubrika

Një përjetim i pazakontë shpellor në qendër të Sofjes

Vendi është Muzeu Kombëtar   “Toka dhe njerëzit” në kryeqytet.  Pikërisht aty mund të zhyteni në “Dritën magjike” të shpellave bullgare.  Në fakt, kjo është një ekspozitë kureshtare fotografike, e cila në 24 kuadro paraqet formime fosforeshente në..

botuar më 21-11-23 2.48.MD

“Pesë elementet” - një mesazh i fort për një ndryshim në qëndrimin tonë ndaj natyrës

A mundet që muzika e ekzekutuar nga një orkestër dhome me telat’i kundërvihet sjelljes vetë shkatërruese të njeriut ndaj natyrës? Mundet! - thonë në mënyrë kategorike muzikantët , të bashkuar në formacionin e pavarurDrop Down Community. Çdo një prej..

botuar më 21-11-20 4.05.MD

Ekspozitë-instalim bullgar në Pallatin “Pistori” në Bratislavë

Në fund të muajit tetor në kuadrin e festivalit më të vjetër të filmit dokumentar DOK Leipzig u zhvillua premiera botërore e filmit dokumentar bullgar "Makinat me të cilat pushtuam kapitalizmin"të tandemit krijues Georgi Bogdanov dhe Boris..

botuar më 21-11-20 12.15.MD