Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ulje minimale e numrit të të infektuarve në ditë

Foto: BGNES

3183 janë rastet e reja të koronavirusit në vend për 24 orët e fundit, që është 144 më pak të infektuar se të enjten. 17për qind janë mostrat pozitive nga mbi 18 700 teste, sipas portalit coronavirus.bg. 85 për qind e pacientëve të rinj nuk janë të vaksinuar.

Pacientët aktivë të regjistruar janë 57 057. Në spital janë të shtruar 5867 pacientë. 493 prej të infektuarve janë në terapi intensive. 721 janë të sapo pranuar në spitale. 90 për qind e tyre nuk janë vaksinuar.

Në 24 orët e fundit, 98 persona me Covid të konfirmuar vdiqën. Pothuajse 94 tyre e tyre nuk ishin të vaksinuar. Të shëruarit janë 1486.

Të enjten u dhanë 8064 vaksina. 1 377 516 persona janë me imunizimin e përfunduar. Me dozën e tretë janë 6970 persona.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 7 dhjetorin

Të martën reshjet nga jugperëndimi do të përfshijnë pjesën më të madhe të vendit. Do të fryjë erë mesatare deri të fortë veriperëndimore, me të cilën do të depërtojë ajër i ftohtë. Në zonat e larta të Bullgarisë Perëndimore dhe në pjesën e..

botuar më 21-12-06 6.05.MD

Presidenti shprehu shpresën se raundi i tretë i konsultimeve për formimin e qeverisë do të jetë i fundit

Pas konsultimeve me përfaqësuesit e katër grupeve të para parlamentare – “Po e vazhdojmë ndryshimin”, GERB, DPS dhe BSP, presidenti Rumen Radev tha se qeveria e re ka nevojë për "një vektor të fortë social", pasi shoqëria jonë është shumë e ndarë...

botuar më 21-12-06 5.27.MD

Filluan konsultimet tek Presidentit për qeverinë e ardhshme

Presidenti Rumen Radev filloi konsultimet me forcat e përfaqësuara në parlament për të dorëzuar një mandat për formimin e qeverisë. Kreu i Shtetit priti fillimisht përfaqësuesit e “Po e vazhdojmë ndryshimin”. Radev tha se pas zgjedhjeve ka..

rinovuar më 21-12-06 4.45.MD
Подкасти от БНР