Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Komisioni Evropian nuk është kundër energjetikës bërthamore dhe gazit natyror

Foto: BGNES

Nuk mund të them nëse data 2040 është e mirë për mbylljen e termocentraleve bullgare me qymyr derisa të njihemi me Planin e Rimëkëmbjes. Komisioni Evropian nuk ka asgjë kundër energjetikës bërthamore, por është më i shtrenjtë. Brukseli nuk beson se Rusia po manipulon tregun e gazit natyror, tha në një intervistë për bTV Zëvendës Presidenti i Komisionit Evropian Frans Timmermans, i cili po viziton Sofjen.

Timmermans shpreson se çmimet e energjisë do të bien në fillim të vitit të ardhshëm. “Situata aktuale është e përkohshme. Nëse shikojmë në planin afatgjatë, shohim se nuk ka të ardhme në përdorimin e qymyrit”, tha Komisioneri i BE-së, duke shtuar se në të ardhmen do të ketë një përzierje të prodhimit të energjisë në të cilën do të ketë një vend për gazin natyror.


Më shumë nga rubrika

Festivali i 13 “Parada e Verës së Re” mbahet në Plovdiv

Me një parakalim tradicional të Dionisit në Qytezën e Vjetër të Plovdivit filloi edicioni i 13-të i Festivalit “Parada e Verës së Re”. Mbi 250 verëra të reja të prodhuara në vitin 2021 prezantohen në festival. Më 27 dhe 28 nëntor, 42 bodrume vere,..

botuar më 21-11-27 11.40.PD

Dhuna në familje – një pandemi e fshehur në ditët e Covid-19

Sipas Agjencisë Evropiane për të Drejtat e Njeriut (FRA) dhe Organizatës Botërore të Shëndetësisë /OBSH/, një në tre gra është viktimë e dhunës dhe që nga fillimi i masave kundër epidemisë dhe izolimit, situata është përkeqësuar në shumë shtëpi...

botuar më 21-11-27 9.25.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën vranësirat do të jenë më të konsiderueshme. Deri në mesditë do të ketë reshje shiu vetëm vende-vende në rajonet jugperëndimore. Do të fryjë erë mesatare jugperëndimore. Temperaturat minimale do të lëvizin nga minus 1 deri në 4 gradë...

botuar më 21-11-26 8.10.MD