Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria në fotografi

12
Foto: Ани Петрова

Tablo të piktores Katrin Tomova nga ekspozita „Paint It Dark“ në galerinë e kryeqytetit “Njuans” (Nuancë). Tablotë e reja të Katrin Tomova u pikturuan gjatë dy viteve të fundit dhe mbajnë gjurmët e situatës së pazakontë (COVID-19), e cila ndryshoi perceptimin tonë për botën. 
Foto: Ani Petrova

Më shumë nga rubrika

Bullgaria në fotografi

Dita e Shën Nikollës është një nga festat më të mëdha dhe më të dashura në vendin tonë. Ajo festohet më 6 dhjetor - data në të cilën Kisha Ortodokse nderon kujtimin e Shën. Nikolla Çudibërësit.  Shën Nikolla sundon mbi detet, lumenjtë, liqenet..

botuar më 21-12-03 5.00.MD

Në frymën e Krishtlindjeve

Kryeqyteti ynë i vjetër Veliko Tërnovo tashmë jeton me frymën e Krishtlindjes. 33 shtëpi të vogla për Krishtlindjet në Parkun “Marno Pole” u ofrojnë vizituesve shije mishi, pije të nxehta, vepra artizanale popullore, dhurata të punuara me dorë..

botuar më 21-11-29 4.57.MD

Bullgaria në fotografi

Në Akademinë Mjekësore Ushtarake në Sofje u hap një njësi e re për diagnostikimin e pacientëve me sëmundje infektive.  Objekti i ri ka një skaner të veçantë, një aparat fotografik me rreze X dhe ultratinguj, kabinete të posaçme për..

botuar më 21-11-26 3.30.MD