Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në pritje të Pashkëve

19
Foto: BGNES

Java e Madhe filloi. Të krishterët ortodoksë në Bullgari po përgatiten ta mirëpresin Ngjalljen e ndritur të Krishtit. Përveç përgatitjeve të tjera, shumë qytete janë transformuar për festën, duke organizuar pazare arti dhe punëtori për të bërë dekorime për Pashkët dhe për të lyer vezët.

Vraca

Pleven

Pleven

Samokov

Varna
Punëtoritë tradicionale të Pashkëve të Muzeut Etnografik Kombëtar në Sofje vazhdojnë deri më 12 prill, në të cilat mund të marrin pjesë fëmijët e moshës 7 vjeç e lart. Ata do të mësojnë për teknikën e vezëve "të vizatuara".

Në Sofje u mbajt pazari i artit të Pashkëve, ku më shumë se 60 zejtarë dhe artistë prezantuan veprat e tyre kushtuar të Dielës së Dafinave dhe Pashkëve. Në prag të festës në shumë qytete të vendit organizohen pazare.

Foto: BTA, Bashkia e Vracës, BGNES

Përpiloi: Anna Fuckova

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Gëzuar Gjyshen Marta!

Dita e parë e marsit në Bullgari është një nga festat më të preferuara të fëmijëve dhe të rriturve. Veroret - një simbol i shpresës për gjërat e mira që do të vijnë Duke u stolisur me veroret e bardha dhe të kuqe, ne bullgarët..

botuar më 24-03-01 3.40.MD

Një shëtitje përgjatë shtigjeve me dëborë të malit Vitosha

Për shumë banorë dhe mysafirë të kryeqytetit bullgar, një shëtitje në Vitosha - mali që ngrihet në afërsi të qytetit - është një kënaqësi e madhe. Duhet vetëm gjysmë ore për të arritur në zonën “Urët e Arta” (“Zllatnite Mostove”) të Vitoshës,..

botuar më 24-01-18 10.05.MD

Një shëtitje nëpër shpatet e maleve bullgare

Këtë dimër filloi me mot jashtëzakonisht të ngrohtë, por ndërsa ende nuk ka dëborë në rrafshinat e ulëta, në shpatet më të larta të maleve situata është krejt e ndryshme. Në saj të kësaj në disa pushimore sezoni i skive u hap zyrtarisht ditë më parë...

botuar më 24-01-05 5.37.MD