Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Të dhëna të trishtueshme për infeksione dhe vdekje të reja nga Covid-19

Foto: arkiv

4979 janë rastet e reja të koronavirusit gjatë ditës së kaluar. Kjo është 18.6për qind e 26 780 testeve të kryera, sipas portalit coronavirus.bg. Numri i të infektuarve të rinj është më i larti për valën e katërt pandemike në vend. 84.23 për qind e të infektuarve të rinj nuk ishin të vaksinuar.

Pacientët aktivë të regjistruar janë 63 241. Në spital u shtruan 6 258 pacientë. 537 persona të infektuar trajtohen në njësitë e kujdesit intensiv. Nga 1251 pacientë të pranuar në spitale, 89.21 për qind nuk ​​ishin të vaksinuar.

Në 24 orët e fundit, 214 njerëz me Covid të konfirmuar vdiqën. 95 për qind e tyre ishin të pavaksinuar. Numri i të vdekurve është gjithashtu më i larti për valën e katërt të pandemisë. Raportohen 2009 të shëruar.

6201 vaksina u dhanë të hënën. Janë 1 388 405 persona me imunizim të plotë.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 9 dhjetorin

Ditën e enjte do të nisë me temperatura minimale nga minus 9 gradë në disa rajone të Bullgarisë Perëndimore deri në 4 gradë në bregun e Detit të Zi. Gjatë ditës do të jetë me diell. Vende-vende do të ketë mjegull në Ultësirën e Trakisë së Epërme..

botuar më 21-12-08 7.05.MD

Masa më të rrepta mendohen në se do të zbulohet Omikron

Autoritetet në vendin tonë po shqyrtojnë masa më të rrepta anti-epidemike në Bullgari, nëse testi për Covid-19 rezulton pozitiv dhe dyshohet të jetë nga varianti Omikron. Këtë e tha Zëvendësministri në detyrë i Shëndetësisë Toma Tomov. Mostrat..

botuar më 21-12-08 5.02.MD
Asen Vasilev dhe Kirill Petkov

Në kabinetin e ri do të ketë dy zëvendëskryeministra më shumë

Secili prej partnerëve të koalicionit në qeverinë e re do të ketë një zëvendëskryeministër dhe dy nga “Po e vazhdojmë ndryshimin”. Njëri “do të merret me qeverisje efektive”. Në një intervistë për Spiegel, bashkëkryetari i partisë “Po e vazhdojmë..

botuar më 21-12-08 4.42.MD
Подкасти от БНР