Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shkarkojnë plehun e rrezikshëm nga anija turke e bllokuar në bregdetin bullgar

Foto: BGNES

Operacioni për shkarkimin e anijes “Vera Su” të ngecur në zonën e mbrojtur "Jajllata" filloi, njoftoi Ministria e Transportit. Aksioni pritet të zgjasë 3-4 ditë. Për shkak të dritares së shkurtër të motit, punimet nuk do të pushojnë do të punohet 24 orë në ditë.

Një maunë me hidraulikë të jashtme është ngjitur në anijen e bllokuar. Ajo do të kontrollojë hapjen dhe mbylljen e hambarit dhe funksionimin e përgjithshëm të anijes sepse ndarja e motorit të “Vera Su” është përmbytur.

Plehra e lëngëzuar e urës do të pompohet në tre maune të siguruara nga Agjencia Evropiane e Sigurisë Detare dhe do të transferohet në cisternën e specializuar GALAXY ECO.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 9 dhjetorin

Ditën e enjte do të nisë me temperatura minimale nga minus 9 gradë në disa rajone të Bullgarisë Perëndimore deri në 4 gradë në bregun e Detit të Zi. Gjatë ditës do të jetë me diell. Vende-vende do të ketë mjegull në Ultësirën e Trakisë së Epërme..

botuar më 21-12-08 7.05.MD

Masa më të rrepta mendohen në se do të zbulohet Omikron

Autoritetet në vendin tonë po shqyrtojnë masa më të rrepta anti-epidemike në Bullgari, nëse testi për Covid-19 rezulton pozitiv dhe dyshohet të jetë nga varianti Omikron. Këtë e tha Zëvendësministri në detyrë i Shëndetësisë Toma Tomov. Mostrat..

botuar më 21-12-08 5.02.MD
Asen Vasilev dhe Kirill Petkov

Në kabinetin e ri do të ketë dy zëvendëskryeministra më shumë

Secili prej partnerëve të koalicionit në qeverinë e re do të ketë një zëvendëskryeministër dhe dy nga “Po e vazhdojmë ndryshimin”. Njëri “do të merret me qeverisje efektive”. Në një intervistë për Spiegel, bashkëkryetari i partisë “Po e vazhdojmë..

botuar më 21-12-08 4.42.MD
Подкасти от БНР