Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 20 tetorin

Parashikimi është për ngrohj të motit

Foto: BGNES

Të mërkurën do të jetë kryesisht me diell. Para mesditës do të ketë mjegull ose re të ulëta në disa vende në ultësira. Temperaturat maksimale do të jenë ndërmjet 16 dhe 21 gradë, për Sofjen deri në 16 gradë.

Mbi bregdetin e Detit të Zi do të jetë kryesisht me diell, para mesditës vende-vende me vranësira të ulëta ose mjegull. Temperaturat maksimale të ajrit do të jenë 16 - 17 gradë, afër temperaturës së ujit të detit. Lëvizja e detit do të jetë deri në 2 ballë.

Në male do të ketë diell. Temperatura maksimale në 1200 m do të jetë deri në 12 gradë, në 2000 m rreth 6. Në vendpushimet Borovec dhe Pamporovo termometrat do të arrijnë deri në 11 gradë, në Bansko deri në 14.

Do të mbetet me diell deri të shtunën në ditët në vijim, parashikon Instituti Kombëtar i Meteorologjisë dhe Hidrologjisë.


Më shumë nga rubrika

Festivali i 13 “Parada e Verës së Re” mbahet në Plovdiv

Me një parakalim tradicional të Dionisit në Qytezën e Vjetër të Plovdivit filloi edicioni i 13-të i Festivalit “Parada e Verës së Re”. Mbi 250 verëra të reja të prodhuara në vitin 2021 prezantohen në festival. Më 27 dhe 28 nëntor, 42 bodrume vere,..

botuar më 21-11-27 11.40.PD

Dhuna në familje – një pandemi e fshehur në ditët e Covid-19

Sipas Agjencisë Evropiane për të Drejtat e Njeriut (FRA) dhe Organizatës Botërore të Shëndetësisë /OBSH/, një në tre gra është viktimë e dhunës dhe që nga fillimi i masave kundër epidemisë dhe izolimit, situata është përkeqësuar në shumë shtëpi...

botuar më 21-11-27 9.25.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën vranësirat do të jenë më të konsiderueshme. Deri në mesditë do të ketë reshje shiu vetëm vende-vende në rajonet jugperëndimore. Do të fryjë erë mesatare jugperëndimore. Temperaturat minimale do të lëvizin nga minus 1 deri në 4 gradë...

botuar më 21-11-26 8.10.MD