Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 20 tetorin

Parashikimi është për ngrohj të motit

Foto: BGNES

Të mërkurën do të jetë kryesisht me diell. Para mesditës do të ketë mjegull ose re të ulëta në disa vende në ultësira. Temperaturat maksimale do të jenë ndërmjet 16 dhe 21 gradë, për Sofjen deri në 16 gradë.

Mbi bregdetin e Detit të Zi do të jetë kryesisht me diell, para mesditës vende-vende me vranësira të ulëta ose mjegull. Temperaturat maksimale të ajrit do të jenë 16 - 17 gradë, afër temperaturës së ujit të detit. Lëvizja e detit do të jetë deri në 2 ballë.

Në male do të ketë diell. Temperatura maksimale në 1200 m do të jetë deri në 12 gradë, në 2000 m rreth 6. Në vendpushimet Borovec dhe Pamporovo termometrat do të arrijnë deri në 11 gradë, në Bansko deri në 14.

Do të mbetet me diell deri të shtunën në ditët në vijim, parashikon Instituti Kombëtar i Meteorologjisë dhe Hidrologjisë.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën do të mbajë mot me vranësira dhe mjegull në pjesën perëndimore të vendit. Era mesatare jugperëndimore do të vijojë të sjellë ajër të ngrohtë. Në Bullgarinë Lindore dhe në malet do të fryjë erë e furishme dhe e fortë. Temperaturat minimale..

botuar më 23-12-01 7.15.MD

Presidenti Rumen Radev hapi pavijonin bullgar në COP28

Sot Presidenti Rumen Radev hapi solemnisht pavijonin bullgar në Konferencën e OKB-së për ndryshimet klimatike COP28 në Dubai, njoftoi BTA. Mes të pranishmëve në hapjen e pavijonit të parë të vendit tonë në historinë e forumit ishin Presidenti i..

botuar më 23-12-01 6.31.MD

Parlamenti miratoi blerjen e makinave të reja luftarake nga SHBA

Deputetët më në fund kanë miratuar projektligjin për ratifikimin e marrëveshjes ndërkombëtare midis Bullgarisë dhe SHBA-së për blerjen e makinave të reja luftarake Stryker për këmbësorinë, njoftoi reporteri i BNR, Daniell Inkov. Me votat e..

botuar më 23-12-01 5.31.MD