Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kërkesa për një certifikatë të gjelbër është në fuqi që nga 21 tetori

Foto: BGNES

Urdhri i Ministrit të Shëndetësisë Stojço Kacarov hyri në fuqi në orën 00.00 të 21 tetorit. Sipas tij vendoset një kërkesë për një “certifikatë të gjelbër” për Covid-19. Certifikata do të jetë e nevojshme për të hyrë në dyqane të mëdha tregtare (përveç zinxhirëve ushqimorë), restorante, diskoteka, kinema, teatro, muze. Certifikatë nuk do të kërkohet për të hyrë në dyqane ushqimore, banka, farmaci dhe transportin publik. Masa nuk zbatohet për administratën dhe kishat. Më shumë për temën mund të lexoni KETU.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 3 dhjetorin

Gjatë natës në gjysmën perëndimore të vendit do të ketë vranësira të konsiderueshme kryesisht mesatare dhe të larta, ndërsa në atë lindore moti do të jetë i kthjellët. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 0° dhe 5°, ndërsa në Bullgarinë..

botuar më 21-12-02 6.10.MD

Presidentët e Bullgarisë dhe Gjermanisë diskutuan kazusin e Maqedonisë së Veriut

Presidentët e Bullgarisë dhe të Gjermanisë, Rumen Radev dhe Frank-Walter Steinmeier, biseduan në Strasburg për sigurinë përgjatë kufijve të BE-së dhe perspektivën evropiane të Republikës së Maqedonisë së Veriut. Radev shprehu shpresë..

botuar më 21-12-02 4.15.MD
Ministri Kacarov

Μë 6 dhjetor të gjithë nxënësit bullgarë kthehen në shkollë

Nga 6 dhjetori të gjithë nxënësit nga klasa e parë deri në klasën e 12-të do të kthehen në shkollë, njoftoi ministri i Shëndetësisë Stojço Kacarov. Ata do të testohen një herë në javë me testet e disponueshme. “Ekspertët janë të..

rinovuar më 21-12-02 3.07.MD
Подкасти от БНР