Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Gallup: GERB-SDS, BSP dhe "Po e vazhdojmë ndryshimin" janë tre të parët në garën për parlamentin

Foto: BNR

56,4% e bullgarëve thonë se do të votojnë me siguri në zgjedhjet presidenciale, dhe 54,2% - se do të votojnë në zgjedhjet parlamentare.

Këtë e tregojnë të dhënat e një studimi të agjencisë sociologjike Gallup International Balkan të porositur nga Radioja Kombëtare Bullgare.

Nëse zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare do të mbaheshin të dielën e kaluar, 51.2% e të anketuarve do të kishin votuar për Rumen Radev, 22.5% për Anastas Gerxhikov, 7.9% për Mustafa Karadajë dhe 6.2% për Llozan Panov. 2.7% do të votonin me "Unë nuk mbështes askënd".

Nëse zgjedhjet parlamentare do të ishin në mes të tetorit, 22.5% e të anketuarve do të votonin për GERB-SDS, 15.1% për Partinë Socialiste Bullgare /BSP/, 13.4% për "Po e vazhdojmë ndryshimin", 12.2% për "Ka një popull të tillë" /ITN/, 11.2% për "Bullgarinë Demokratike", për Lëvizjen për të Drejtat dhe Liritë (DPS) - 10.8%.

Afër barrierës 4% është "Ngrihu.BG! Ne po vijmë! ”- 3.7%.

Sondazhi u krye duke përdorur metodën "ballë për ballë" midis 1009 bullgarëve të rritur në periudhën 10-17 tetor dhe nuk merr parasysh ngjarjet e ditëve të fundit.


Më shumë nga rubrika

Desisllava Atanasova

Opozita parlamentare kërkon një standard të vetëm për "certifikatat e gjelbra"

Në seancën e parë të rregullt të Legjislaturës së 47-të të Kuvendit Popullor, koalicioni GERB-SDS kërkoi nga deputetët që të pranojnë që në godinën e parlamentit të hyhet detyrimisht me “certifikatën e gjelbër” për imunizimin ndaj Covid. Nëse propozimi..

botuar më 21-12-08 10.24.PD

Mostrat e dyshimta po analizohen për variantin Omikron të Covid

Për momentin nuk jemi të sigurt nëse Omikron ka hyrë tashmë në Bullgari. Kemi dyshime bazuar në të dhënat paraprake nga testet PCR. Këtë e tha për bTV, Doc. Ivajllo Aleksiev nga Qendra Kombëtare për Sëmundje Infektive dhe Parazitare. Mostrat e..

botuar më 21-12-08 9.28.PD

Të sapo infektuarit me Covid në ditë tejkalojnë numrin e të shëruarve

2299 janë rastet e reja me koronavirus në vend gjatë 24 orëve të fundit. 82 për qind e tyre janë të pavaksinuar. 8 për qind e 27 694 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit coronavirus.bg. Janë të regjistruar 99 663 pacientë aktivë...

botuar më 21-12-08 8.54.PD
Подкасти от БНР