Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vaksinimet dhe testimet për Covid janë në rritje

Foto: arkiv

4816 janë rastet e reja me koronavirus në vend në 24 orët e fundit. Numri i të infektuarve rishtazi është 294 më shumë se të enjten, por ka një rënie të ndjeshme me 8 për qind të të infektuarve. Pozitiv janë 10.17 për qind e numrit rekord të testeve të kryera 37 370, sipas portalit coronavirus.bg.

Pacientët aktivë të regjistruar u rritën me 3256 dhe tani janë 72 022. Në spital u shtruan 6608 pacientë. 590 janë në terapi intensive. Nga 814 të infektuar, 90 për qind nuk ​​ishin të vaksinuar.

Për 24 orët e fundit vdiqën 120 veta me Covid të konfirmuar. Të shëruarit janë 1450.

Urdhri për vendosjen e një “certifikate të gjelbër” vazhdon të rrisë numrin e të imunizuarve. Të enjten u dhanë 28 191 vaksina.


Më shumë nga rubrika

Presidentët e Bullgarisë dhe Gjermanisë diskutuan kazusin e Maqedonisë së Veriut

Presidentët e Bullgarisë dhe të Gjermanisë, Rumen Radev dhe Frank-Walter Steinmeier, biseduan në Strasburg për sigurinë përgjatë kufijve të BE-së dhe perspektivën evropiane të Republikës së Maqedonisë së Veriut. Radev shprehu shpresë..

botuar më 21-12-02 4.15.MD
Ministri Kacarov

Μë 6 dhjetor të gjithë nxënësit bullgarë kthehen në shkollë

Nga 6 dhjetori të gjithë nxënësit nga klasa e parë deri në klasën e 12-të do të kthehen në shkollë, njoftoi ministri i Shëndetësisë Stojço Kacarov. Ata do të testohen një herë në javë me testet e disponueshme. “Ekspertët janë të..

rinovuar më 21-12-02 3.07.MD
Ministri Svetllan Stoev

Svetllan Stoev: Konfliktet e pazgjidhura në rajonin e OSBE-së janë një sfidë serioze

Ministrat e Jashtëm të 57 shteteve pjesëmarrëse në Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë /OSBE/, ndër të cilët Ministri i Punëve të Jashtme të Bullgarisë Svetllan Stoev, diskutuan mbi mundësitë për zgjidhjen e konflikteve dhe zbatimin e..

botuar më 21-12-02 1.02.MD
Подкасти от БНР