Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shtetet e Bashkuara mund të heqin vizat jo-emigruese për bullgarët

Foto: EPA/BGNES

Shtetet e Bashkuara po shqyrtojnë përfshirjen e Bullgarisë në një program i cili lejon që qytetarët ta vizitojnë vendin dhe të qëndrojnë atje deri në 90 ditë. Kjo u bë e qartë nga një deklaratë e Sekretarit Amerikan të Sigurisë Kombëtare, Alejandro Mayorkas.

Përveç Bullgarisë, vendimi do të merret edhe për 3 shtete të tjera – Izraelin, Qipron dhe Rumaninë. Për të hyrë në program, shteti duhet të plotësojë disa kërkesa për antiterrorizmin, zbatimin e ligjit, sigurinë e dokumenteve dhe menaxhimin e kufijve. Për më tepër, përqindja e kërkesave për viza jo-emigruese të refuzuara duhet të jetë gjithmonë nën 3%. Aktualisht, 40 vende janë në listën e Uashingtonit për udhëtime pa viza dhe qëndrime deri në tre muaj.

Më shumë nga rubrika

Ngjarjet me adresë ballkanike

Bujar Osmani: Kam frikë që të mos hyjmë në një skenar të ri grek “U arrit një përparim të madh në bisedimet me Bullgarinë. Ajo që kemi sot në tavolinë është ndryshe nga propozimi që na paraqitën tetorin e kaluar”, tha Ministri i Jashtëm i..

botuar më 21-12-31 3.47.MD
Stefan Janev

Ministri i Mbrojtjes bëri thirrje për një politikë të përgjegjshme

Ministri i Mbrojtjes Stefan Janev bëri thirrje për politikë shtetërore të përgjegjshme në mbrojtje dhe siguri dhe planifikim dhe financim transparent. Në një fjalim të Vitit të Ri, ai bëri thirrje për “politikë dhe diplomaci efektive të jashtme në..

botuar më 21-12-31 10.46.PD

Në gjurmët e kohës së humbur mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut

Viti nuk solli përparim në marrëdhëniet midis Bullgarisë dhe Republikës së Maqedonisë së Veriut. Shkupi nuk ka nisur bisedimet për anëtarësim në BE. Martin Minkov, një korrespondent për një kohë të gjatë i Radios Kombëtare Bullgare në Shkup, dhe..

botuar më 21-12-29 11.45.PD
Подкасти от БНР