Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministri Svetllan Stoev priti Ambasadoren e Shqipërisë Donika Hoxha

Svetllan Stoev dhe Donika Hoxha
Foto: BGNES

Ministri i Punëve të Jashtme Svetllan Stoev priti Ambasadoren e Shqipërisë Donika Hoxha. Gjatë bisedës u diskutuan marrëdhëniet e shkëlqyera mes dy vendeve, dialogu aktiv politik, thellimi i bashkëpunimit në shumë sfera me interes të përbashkët dhe fushat potenciale për zhvillimin e tij.

“Shqipëria dhe Bullgaria janë vende mike dhe partnere në NATO”, tha ministri Stoev, duke theksuar se shkëmbimi intensiv, duke përfshirë kulturën dhe turizmin, do të kontribuojë edhe më shumë në afrimin mes njerëzve. Pala bullgare theksoi gjithashtu mbështetjen e vazhdueshme të Bullgarisë për perspektivën evropiane të vendeve të Ballkanit Perëndimor. U theksua avancimi i Tiranës në rrugën drejt BE-së dhe se vendi ynë nuk përjashton mundësinë e ndarjes së Shqipërisë nga Republika e Maqedonisë së Veriut në procesin e negociatave.

Gjatë bisedës u mirëprit memorandumi i nënshkruar ditë më parë në Sofje nga Bullgaria, Shqipëria dhe Republika e Maqedonisë së Veriut për përshpejtimin e ndërtimit të Korridorit №8, ndërsa ministri Stoev theksoi se përfundimi i tij do të jetë jashtëzakonisht i rëndësishëm për konektivitetin në rajon.

Ambasadorja Hoxha tha se vendi i saj është gjithashtu i interesuar për intensifikimin e lidhjeve mes institucioneve të arsimit të lartë, duke përfshirë mundësitë për hapjen e degëve të universiteteve bullgare. Nga kjo do të përfitojë edhe minoriteti bullgar në Shqipëri.

Informacioni është i Qendrës së Shtypit të Ministrisë së Jashtme.


Më shumë nga rubrika

Bashkëpunimi midis Bullgarisë dhe Shqipërisë sa vjen dhe rritet

Bullgaria dhe Shqipëria gjithmonë kanë ruajtur një miqësi shumë të mirë dhe kanë bashkëpunuar në fusha të ndryshme, bashkëpunim i cili sa vjen e rritet. Radio Bullgaria ju informoi për takimet e kryetarit të Parlamentit të Bullgarisë, Rosen Zheljazkov,..

botuar më 24-02-27 10.30.MD
Rosen Zheljazkov

Rosen Zheljazkov e quajti Shqipërinë kampione të Ballkanit në drejtim të integrimit evropian

Bullgaria dhe Shqipëria kanë një fat të ngjashëm historik në dekadat e fundit. Ne simpatizojmë politikanët dhe popullin shqiptar për përpjekjet e tyre në rrugën e integrimit evropian, tha kryetari i Kuvendit Popullor Rosen Zheljazkov .  Në një..

rinovuar më 24-02-27 6.49.MD

Presidenti Rumen Radev: Dërgimi i trupave nga një vend i NATO-s në Ukrainë do të thotë një konflikt global

Në një konferencë të përbashkët me Presidenten e Sllovenisë, Nataša Pirc Musar, e cila ndodhet për një vizitë zyrtare në Bullgari, Presidenti Rumen Radev komentoi një deklaratë të presidentit francez Emmanuel Macron më 26 shkurt në një konferencë..

botuar më 24-02-27 3.38.MD