Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Më shumë se 90 000 janë pacientët tashmë të regjistruar zyrtarisht me Covid-19

Foto: arkiv

5643 janë të sapo infektuar me koronavirus në vend gjatë ditës. 13.6 për qind e 41 613 testeve të kryera u rezultuan pozitive, sipas portalit coronavirus.bg. 86.99 për qind e të infektuarve nuk ishin të vaksinuar.

Pacientët aktivë të regjistruar janë 90 543. U hispitalizuan 7373 pacientë. 607 trajtohen në njësitë e kujdesit intensiv. 90 për qind e të sapo pranuarve në spitale 902 të infektuar nuk janë të vaksinuar.

Në 24 orët e fundit vdiqën 154 persona me Covid të konfirmuar. 93.5 për qind e tyre nuk kishin vaksina. 2225 janë të shëruarit.

Të mërkurën u dhanë 25 424 vaksina. 1 479 038 persona kanë përfunduar imunizimin, ose rreth ¼ e njerëzve që jetojnë aktualisht në vend.


Më shumë nga rubrika

Takime të Presidentit Rumen Radev në Strasburg

Presidentët e Bullgarisë dhe të Gjermanisë, Rumen Radev dhe Frank-Walter Steinmeier, biseduan në Strasburg për sigurinë përgjatë kufijve të BE-së dhe perspektivën evropiane të Republikës së Maqedonisë së Veriut. Radev shprehu..

rinovuar më 21-12-02 6.30.MD

Parashikimi i motit për 3 dhjetorin

Gjatë natës në gjysmën perëndimore të vendit do të ketë vranësira të konsiderueshme kryesisht mesatare dhe të larta, ndërsa në atë lindore moti do të jetë i kthjellët. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 0° dhe 5°, ndërsa në Bullgarinë..

botuar më 21-12-02 6.10.MD
Ministri Kacarov

Μë 6 dhjetor të gjithë nxënësit bullgarë kthehen në shkollë

Nga 6 dhjetori të gjithë nxënësit nga klasa e parë deri në klasën e 12-të do të kthehen në shkollë, njoftoi ministri i Shëndetësisë Stojço Kacarov. Ata do të testohen një herë në javë me testet e disponueshme. “Ekspertët janë të..

rinovuar më 21-12-02 3.07.MD
Подкасти от БНР