Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Piktorit Ilijan Kolev iu dha një çmim në Paris

Ilijan Kolev
Foto: Arkiv personal

Piktura e artistit Ilijan Kolev “Konstrukcion IX”, me të cilën ai mori pjesë në sallonin e vjeshtës në Paris, mori çmim nga juria e Shoqatës “Salon d’Automne de Paris”. Abstraksionisti u zgjodh për të marrë pjesë në sallon për të dytin vit radhazi nga një juri prestigjioze së bashku me 890 piktorë nga e gjithë bota.

Tabloja u dallua me punimet nga seksionet e ndryshme të sallonit: pikturë, skulpturë, dizajn, arte digjitale, gdhendje, arkitekturë, fotografi etj. Piktura e Kolev ka përmasa 100 me 81 centimetra dhe është punuar në teknikën - akrilik në kanavacë.

Salloni është një ngjarje kulturore vjetore jashtëzakonisht e suksesshme që mbledh 30 000 vizitorë çdo sezon, si dhe shumë koleksionistë dhe pronarë galeri.


Më shumë nga rubrika

Plovdiv ka një "trashëgimi franceze" të jashtëzakonshme

Një moment i jashtëzakonshëm nga historia e qytetit të Plovdivit ruhet në ndërtesën qendrore të Universitetit të Plovdivit "Paisij Hilendarski". Atje është gjendur shtëpia e një prej institucioneve arsimore më prestigjioze në vend në shekullin e..

botuar më 22-01-22 8.15.PD

Elena Nazarova tregon Parisin e vërtetë në qendër të Sofjes

Ajo është 23 vjeçe, nga Sofja, ka përfunduar Shkollën e Mesme Kombëtare të Arteve të Aplikuara “ShënLluka " dhe thotë , se gjatë gjithë jetës së saj është marrë me arte vizuale. Sot arti është gjuha, në të cilën flet për tema, të cilat shoqëria..

botuar më 22-01-19 12.56.MD

Mbushen 30 vjet nga vdekja e piktorit Dimitër Kazakov – Neron

Piktorët janë një racë e veçantë e qenieve njerëzore. Shumë prej tyre jetojnë sipas rregullave të veta, sepse dashuria për lirinë nuk i lejon të bien në kallëp dhe të bëjnë të njëjtën gjë, në të njëjtën mënyrë gjithë jetën. Para 30 vitesh, në 1992,..

botuar më 22-01-16 9.05.PD
Подкасти от БНР